Nekdanji svetovni boksarski prvak in prejemnik slovenske zastave iz rok predsednika republike Dejan Zavec je januarja leta 2014 v davčni oazi na britanskem otoku Angvila ustanovil podjetje ABC Agency, piše Delo, za katerega zdaj z obžalovanjem priznava, da ga ni prijavil Fursu (odziv Zavca si lahko preberete v okviru na dnu članka).
Edini družbenik ABC Agencyja je po podatkih časopisa še danes Zavec. Ob njegovi ustanovitvi sta sicer direktorici postali panamski državljanki Yakeline Perez in Mirzella Tuñon – profesionalni direktorici, ki ju je v ABC Agency za določeno provizijo "namestila" registracijska družba Mossack Fonseca (MF).
Čeprav je Zavec za časopis najprej zanikal družbeništvo v ABC Agencyju, se je pozneje le spomnil, da je njegov ustanovitelj. Z njim je najprej februarja 2014 kupil podjetje Boksing - Zavec ga je leta 2009 ustanovil skupaj z ženo Natašo Erman Zavec, ki je imela v Boksingu enoodstotni delež, Zavec pa 99-odstotnega – in ga čez nekaj mesecev tudi "ugasnil" po skrajšanem postopku brez likvidacije. Vse premoženje Boksinga, to je predstavljala le ptujska nepremičnina Zavčevega vadbenega center Dejan Zavec Gym, pa je prevzel ABC Agency z Angvile.
Edina korist te drage poteze bi za Zavca lahko bila, piše Delo, ta, da še dve leti po izbrisu družbe z osebnim premoženjem ne bi odgovarjal za morebitne pozneje ugotovljene dolgove Boksinga (to obdobje se izteče prav te dni). Zavec je ob tem zanikal, da bi imel neplačane dolgove. Če bi kdo tako menil, "bi zagotovo že sprožil ustrezen postopek. Vendar ni tako."
Dober nasvet je zlata vreden
Zanimivo pri tem poslu je, da je v zemljiški knjigi Boksing – čeprav je bil iz registra izbrisan že pred poldrugim letom – še vedno vpisan kot lastnik omenjene ptujske nepremičnine. V zvezi s tem je Zavec pojasnil, da je Boksing nepremičnino "pred prevzetjem družbe s strani ABC Agency LTD-ja s kupo-prodajno pogodbo prenesel na moje novoustanovljeno podjetje ITNDZ, d. o. o., prek katerega izvajam vse svoje poslovne aktivnosti". Dodal je, da prepis lastništva še poteka, zato sprememba v zemljiški knjigi še ni vidna.
Vendar Delo trdi, da je bila po njihovih podatkih nepremičnina ITNDZ-ju prodana šele konec novembra 2015 ali celo pozneje, se pravi več kot leto dni po tem, ko je ABC Agency kupil Boksing. Prodajalec nepremičnine, v kateri je Zavčev boksarski klub, pa je bil kar ABC Agency.
Soočen s tem dejstvom je Zavec pozneje priznal tudi to, da je ITNDZ-ju nepremičnino res prodal ABC Agency. Ustanovitev slednjega in nakup Boksinga je sicer v Zavčevem imenu po pooblastilu opravljal Uroš Petrovič iz UPC Svetovalne skupine.
Brez uradnih dokumentov je sicer težko govoriti, katere davke bi moral plačati Zavec. Vendar bi moral glede na dostopne podatke pri prodaji deleža v Boksingu plačati 25- oz. 20-odstotni davek na kapitalski dobiček, odvisno, ali je ob prodaji že preteklo pet let od Zavčeve pridobitve deleža v Boksingu in ali je bilo podjetje ob prodaji vredno več kot ob njegovi ustanovitvi. Prav tako bi Zavec, oz. ABC Agency, moral plačati omenjeni davek, ko je ITNDZ-ju prodal nepremičnino. Zakon o dohodnini namreč določa, da je davek na kapitalski dobiček treba plačati ob prodaji nepremičnine, če ta posredno ali neposredno predstavlja več kot 50 odstotkov premoženja podjetja. Če je bila nepremičnina Zavčevega kluba edino premoženje ABC Agencyja, in vse kaže na to, da je bila, bi torej moral plačati omenjeni davek. Če pa je nepremičnina predstavljala manj kot 50 odstotkov vrednosti ABC Agencyja, potem bi pri prodaji veljal dvoodstotni davek na promet z nepremičninami. Lahko pa bi se ABC Agency in ITNDZ tudi dogovorila, da je nepremičnina predmet DDV-ja in bi nato kupec, se pravi ITNDZ, nase prevzel plačilo DDV-ja. Tega bi nato lahko odbil kot vstopni DDV in bil oproščen njegovega plačila, če bi se, to zakon omogoča, zavezal, da bo 20 let v nepremičnini opravljal dejavnost, od katere bo obračunaval DDV. Ta zadnja možnost bi bila za Zavca, glede na to, da gre za poslopje kluba, še najbolj smiselna. Na Fursu so za MMC sicer pojasnili tudi, da razpolagalno pravico na nepremičnini lastnik lahko izkazuje, čeprav ni vpisana v zemljiško knjigo, pod pogojem, da lastnik razpolaga z listinami, na podlagi katerih je mogoče opraviti vpis v zemljiško knjigo.
.
Končno vprašanje pri vseh teh transakcijah je, kaj je Zavec z njimi pridobil, saj na vprašanje, katere davke in dajatve je pri prenosu lastništva plačal, po pisanju Dela ni odgovoril. Je pa že v ponedeljek zatrdil, da je plačal vse davke. Glede manevrov s podjetjema na Karibih pa je nekdanji profesionalni boksar dejal, da je tako storil, ker so mu tako svetovali njegovi svetovalci. Po poročanju TV Slovenija Zavca ljubljanski davčni urad (še) ne preiskuje, a tega zaradi davčne tajnosti ni z gotovostojo mogoče trditi za ptujskega.
"Osebno sem miren, ker vem, da nisem naredil nič narobe. Kdor koli najde v članku danes v Delu, da sem kar koli naredil narobe ali imel kakršno koli transakcijo ... Mi zdaj mešamo koruzo in moko, to nima nič skupnega z utajo davkov. Čakam, da se stvari umirijo, potem bom razložil stvari, saj se mi zdaj zdi vse skupaj neprimerno in neproduktivno, da kar koli razlagam, zaradi tega, ker tisti, ki si mislijo, naj si mislijo, tisti, ki pa me poznajo, pa tako vedo, kakšno je dejstvo. Zdi se mi skrajno nedopustno manipuliranje in zelo neprimerno izrazoslovje medijev, ki povzemajo tako, da najprej udarijo z novico o davčnih utajah, na koncu pa je kamen spotike podjetje, ki je bilo ustanovljeno. Vsi lahko ustanovimo podjetje kjer koli na svetu, tudi gospod s Fursa je lepo povedal, dokler ni finančnih transakcij, ni nobenega spornega dejanja. Nimam podjetja, ne transakcij, ne v Panami ne na Angvili. Da, podjetje obstaja, ampak ne posluje in to pomeni, da nisem naredil čisto nič narobe. Zdaj imam nekaj stvari za urediti, na podlagi tega, kar piše, se nimam kaj pogovarjati v svojem jeziku. Grem do odvetnika, da vidim, kako in kaj. Življenje gre naprej, na žalost, oziroma čudno je, da v Sloveniji nisem prišel na lestvico najbogatejših 20 ljudi. V Panami skrivajo po najmanj 600 milijonov evrov, kolikor berem, v Sloveniji pa nisem prišel na lestvico najbogatejših, tako da sem malo užaljen. Tako je. Če bi ukradel 1.000 evrov ali samo cent, kakor koli ..., ampak v življenju nisem zaslužil toliko, da bi odpiral račune v davčnih oazah. Če bi imel razlog za to, bi verjetno tam živel, ne pa da bi si denar tja nakazoval."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje