Na naslovu - nasproti parlamenta - je registrirano podjetje UPC Svetovalna skupina. Prek še enega podjetja za finančno svetovanje, Omega Fin, je njen lastnik in direktor Uroš Petrovič prek Mossack Fonseca za svoje stranke odprl najmanj 17 družb, večino na otoku Angvila, kjer tako rekoč ni davkov. Da bi bila podjetja namenjena davčnim utajam oz. "davčni optimizaciji", Petrovič zanika.
V oazah že našli za 24 milijonov utajenih davkov
Obdavčitev kapitalskega dobička, dobiček podjetij je obdavčen s 17-odstotno stopnjo, v Sloveniji je 25-odstotna, na Angvili je ni. Finančna uprava (Furs) je v petih letih v številnih davčnih oazah izvedla več kot 942 nadzorov in ugotovila za 24 milijonov evrov dodatnih obveznosti, torej neplačanih davkov. Motiv za Angvilo torej je. Pregled transakcij Urada za preprečevanje pranja denarja razkriva, da je v zadnjih štirih letih in pol do podjetij na Angvili iz Slovenije šlo vsaj 39 transakcij - od posojil do plačil računov.
V pričakovanju novih razkritij
Gostje v ponedeljkovih Odmevih so pojasnili dogajanje okoli panamskih dokumentov z vidika Slovenije. Novinarka Anuška Delić je predstavila raziskovanje v časopisni hiši Delo, ki je del konzorcija, ki se ukvarja z raziskavo 11 milijonov dokumentov zdaj razvpite panamske družbe Mosseck Fonseco. V prihodnjih dneh bodo svetovni mediji in tudi Delo postopoma razkrivali posamezne primere. "Za tiste, za katere je izkazan javni interes," je izpostavila Delićeva. Na torkovi naslovnici je zgodba boksarja Dejana Zavca, ki je prvi priznal ustanovitev podjetja prek UPC-ja, a pri tem zatrdil, da podjetje v davčni oazi ni nikoli poslovalo.
Simič: "Prijavi se v davčni register in nimaš težav"
V nadaljevanju sta se konkretno o davkih in davčnih oazah razgovorila Peter Jenko s Fursa in Ivan Simič, davčni svetovalec in nekdanji vodja slovenskih davkarjev.
"Večina se odloča za ustanavljanje podjetij s skritim lastnikom, kjer je lastnik formalno domačin - odvetnik, da se skrije lastništvo. Ko se s kom pogovarjam, vedno svetujem odkrito lastništvo, že zaradi davčnih dobičkov in dokazovanja. Prijavi se v davčni register pri finančni upravi in nimaš s tem nikakršnih težav. V tujini ni prepovedano imeti podjetij, ni prepovedano poslovati v tujini, če posluješ v skladu s predpisi," je poudaril Ivan Simič.
Skrivanje denarja in identitete pravih lastnikov
"Znaten del poslovanja slovenskih subjektov z davčnimi oazami je namenjen skrivanju identiteti lastnikov. Tukaj ne gre za noben davčni interes na primarni ravni. Interes je skriti denar in identiteto. V teh primerih redno sodelujemo s policijo in tožilstvo s pripravo kazenskih ovadb," je bil jasen Jenko, namestnik generalne direktorice Generalne finančne uprave Fursa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje