O tem, kaj je razlog za Vipin nakup delnic Mlinotesta, obstaja več teorij. Foto: RTV SLO
O tem, kaj je razlog za Vipin nakup delnic Mlinotesta, obstaja več teorij. Foto: RTV SLO
Direktor Vipe Borut Kuharič zagotavlja, da se iz lastniške strukture Mlinotesta v nekaj letih ne namerava umakniti. Foto: RTV SLO

Prevzem Žita bi uspel, če bi lastniki Mlinotesta prodali 33 odstotkov delnic. S tem bi Žito skupaj z Žitovo Pekarno Vrhnika pridobilo več kot polovico delnic Mlinotesta.

Namera Žita za pridobitev večinskega deleža v Mlinotestu je bila resna in dolgoročna, kot največje slovensko pekarsko podjetje so želeli utrditi slovensko pekarsko industrijo. S tem bi ob vse večji konkurenci omogočili nadaljnje poslovanje skupine Žito in družbe Mlinotest, zagotovili pa bi tudi stabilnost delovnih mest in povečanje premoženja delničarjev, poudarjajo v Žitu.

V ponedeljek v boj vstopila še Vipa
V ponedeljek se je, tik pred iztekom roka za prevzem, v boj za prevzem Žita vključila novogoriška Vipa. Vipa je od Soda in Kada po ceni 1.800 SIT kupila 21,7 odstotka delnic. V kratkem pa naj bi se njen delež v podjetju povečal na več kot 25 odstotkov, objavila pa naj bi tudi ponudbo za prevzem.

Za Mlinotest se je potegovala tudi Pekarna Blatnik
Poleg Žita se je za Mlinotest potegovala tudi Pekarna Blatnik, ki je za delnico ajdovskega podjetja ponujala 1.695 SIT, kar je bilo 35 SIT manj od Žitove zadnje ponudbe. Da bi onemogočili prevzem Mlinotesta s strani Žita, je Pekarna Blatnik nameravala objaviti tudi ponudbo za prevzem Žita, vendar pa je svojo namero kasneje preklicala. Pekarna Blatnik je do izteka roka za prevzem pridobila 2,31 odstotka delnic Mlinotesta.

Kaj se skriva za Vipinim nakupom
O tem, kaj je razlog za Vipin nakup delnic, obstaja več špekulacij. Ena izmed njih pravi, da naj bi Vipa v kratkem pridobila več kot 25 odstotkov delnic Mlinotesta in objavila namero za prevzem. S tem naj bi preprečila nenadzorovano prodajo svojih delnic, ki jih imajo v lasti vodstvo Mlinotesta. V Vipi namreč že od avgusta potekajo borbe za prevlado med Hitom in Abanko na eni strani in primorskimi podjetji.

Po drugi teoriji gre za prevlado v Vipi in Vipi Holdingu med državo in primorskimi podjetji na čelu s podjetjem Kolektor. Kad in Sod naj bi namreč svoj delež v Mlinotestu prodala zaradi strahu pred ogrožanjem položaja Mlinotesta v Vipi, če bi Mlinotest prevzelo Žito. Nadzorni svet Žita sicer vodi prvi mož KD Groupa Matjaž Gantar.

Vipa bi morala prevzemno ponudbo za Mlinotest objaviti, če bi prevzela Vipo Holding, saj bi podjetji skupaj imeli v lasti 45-odstotni delež. Vipa je sicer svojo ponudbo za prevzem Vipe Holdinga podaljšala že sedmič, tokrat do 15. decembra, mogoča pa so tudi nova podaljšanja, piše časopis Finance, ki dodaja, da Vipi za prevzem manjkajo le še trije odstotki delnic.