Poleg tega nas je zanimalo, kam po pretečenem roku uporabnosti roma star kruh in druga hrana ter ali so pripravljeni znižati ceno tudi preostalim živilom pred iztekom roka uporabnosti.
Kot za MMC pojasnjujejo v Mercatorju, je delež neprodanega kruha sicer majhen, nižji od 10 odstotkov, vrnejo pa ga dobaviteljem v predelavo. Dodajajo tudi, da stroške vračila presežka kruha, če ga je več kot 10 odstotkov, poravna trgovec sam. Pri Leclercu preostali kruh zvečer poceni prodajo rejcu konjev. Iz Tuša so nam sporočili, da so vračilo kruha znižali na najnižjo mogočo raven, saj imajo lasten sistem peke in dopeke. Tudi v Lidlu pojasnjujejo, da skušajo naročila izvajati karseda natančno.
Star kruh po znižani ceni strankam ponujata tudi Spar in Hofer, pri čemer v Sparu dodajajo, da gre za največ en dan star kruh in pekovsko pecivo, ki je na voljo v Megamarketih Interspar.
Je tovrstna "politika" res smiselna?
Povsem drugačno stališče pa imajo do tovrstne "politike" v Leclercu, kjer se sprašujejo, zakaj bi bilo treba po visoki ceni prodajati kakovosten izdelek le zato, da bi ga pozneje, ko bi se njegova kakovost zmanjšala, prodajali ceneje. Kot pojasnjujejo, se pri njih cena nikoli ne spremeni le zaradi kratkega roka uporabe. K temu dodajajo še, da bi bilo bolje, da bi Mercator ves kruh prodajal 30 odstotkov ceneje že takoj v začetku.
Kako trgovci skrbijo za varnost živil?
V Mercatorju so povedali tudi, da imajo vpeljan sistem zagotavljanja varnosti živil, ki vključuje spremljanje rokov uporabnosti, zlasti pa pazijo na t. i. kritične roke, ki so tik pred iztekom. Z različnimi aktivnostmi si živila želijo prodati čim bolj sveža. V Sparu pojasnjujejo, da živilom, preden se jim izteče rok uporabosti, znižajo ceno tudi do 50 odstotkov, hkrati pa se vseeno trudijo, da bi prodali še sveža. Podobno prakso poznajo v Tušu, kjer prav tako ne navajajo podrobnosti v zvezi s tem, katerim izdelkom znižajo ceno in do kdaj ti ostanejo na policah, saj poudarjajo, da je to odvisno od posameznega primera, kar velja tudi za sadje in zelenjavo. Pri Lidlu pravijo, da izdelkov, ki jim grozi iztek roka, ne prodajajo več. Če pa gre za preveliko zalogo dnevno svežih artiklov, se odločijo za takojšnje znižanje cen v višini 30 odstotkov.
V Sparu poudarjajo tudi, da v skladu s slovensko zakonodajo o higieni živil izvajajo izločanje rokov s pretečenim rokom trajanja iz prodaje.
M. N./E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje