Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

"Države EU-ja, tudi Slovenija, so odgovorne za zaščito delavcev pred vsemi oblikami nadlegovanja in nasilja. Zato pozivamo vlado kot predsedujočo Svetu EU-ja, da stori vse, da se sprejme sklep oz. druga ustrezna pravna podlaga, ki bo državam EU-ja omogočala ratifikacijo konvencije Mednarodne organizacije dela (ILO) o odpravi nasilja in nadlegovanja v svetu dela," so v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) zapisali v pozivu.

Generalna konferenca ILO-ja je konvencijo sprejela sredi junija 2019. Ta predstavlja prvi mednarodni standard, ki obravnava nasilje in nadlegovanje v povezavi z delom tudi na način, da vzpostavlja definicijo nasilja in nadlegovanja v svetu dela, vključno z opredelitvijo nasilja na podlagi spola. Skupaj s priporočilom o odpravi nasilja in nadlegovanja v svetu dela pa zagotavlja skupen okvir za ukrepanje in priložnost za oblikovanje prihodnosti dela, ki temelji na dostojanstvu in spoštovanju, so navedli.

Konvencija poudarja, da ima vsakdo pravico do delovnega mesta brez nasilja in nadlegovanja. To velja tako za zaposlene, osebe z drugačnim pogodbenim statusom, osebe na usposabljanju, kot so pripravniki in vajenci, delavce, ki jim je prenehalo delovno razmerje, ter za prostovoljce in iskalce zaposlitve, so poudarili.

Slovenija se je zavzela za sprejetje konvencije in priporočila o odpravi nasilja in nadlegovanja v svetu dela, vendar pa do ratifikacije še ni prišlo. Razlog naj bi bilo nesprejetje ustreznega sklepa Sveta EU-ja o pooblastitvi držav članic, da v interesu EU-konvencijo ratificirajo, ali druge ustrezne rešitve. Ratifikacija konvencije pa bi po mnenju ZSSS-ja pomenila, da Slovenija tudi v mednarodnem prostoru daje jasno sporočilo, da sta nasilje in nadlegovanje nesprejemljivi in nimata mesta v svetu dela.

To je še posebej pomembno v času omejitvenih ukrepov za zajezitev covida-19, saj se je število napadov na delavce, denimo na zdravstvene delavce in oskrbovalce, prevoznike, čistilce, trgovce, povečalo. Vse več je tudi psihičnega nasilja, tehnik nadzora dela delavcev in časovnih pritiskov. Tudi delo od doma in ni varno, saj delavcem lahko grozi nasilje v družini, so povzeli.