Hja, verjetno vse skupaj ni povezano s knjigo Juliana Spaldinga, o kateri sem že pisal. Ali pač? Spalding, britanski odštekanec, nekdanji kustos in šef umetniških inštitucij, je objavil knjigo z naslovom Prodajte Damiena Hirsta, dokler še lahko. In sprožil močan odziv? Mogoče pa res.
Umetnostna kritičarka Financial Timesa Jackie Wullschlager je pred tedni objavila tekst, v katerem opisuje naraščajoče dvome med akterji v svetu umetnosti. Jackie je v močnih dvomih tudi sama. Razmišlja, da svetu sodobne umetnosti morda vladajo - poenostavljeno - … bleferji, pocarji in nakladači. Vaš kolumnist lahko njenemu razmišljanju pritrdi.
Tudi nekateri slovenski kustosi gojijo močne dvome. Ti so na skrivaj razočarani nad pojavi na prizorišču sodobne umetnosti. Navzven teh glasov ni slišati.
Ali se stvari torej končno obračajo v »pravo« smer?
Pa kaj še.
Nemčija pošilja na aktualni Beneški bienale Ai Weiweija in še tri umetnike (za zraven). Ai Weiweija je mogoče imeti za kitajskega Damiena Hirsta. Z manjšim odvodom. Ai Weiwei je namreč borec proti odklonom kitajskih oblasti. Glasen je. Opozarja na nepravilnosti, na laži, na manipulacije itd. Oblasti so mu podrle atelje, ga zaprle za več mesecev v izolacijo, obtožujejo ga davčne utaje. Ai Weiweijev upor je iskren in tvegan. Ai Weiwei - upornik si zasluži globok poklon.
Morda prav na tem valu razvpitosti jahajo Nemci, ki ga pošiljajo v Benetke. Ali pa ga imajo za velikega umetnika? Povejmo naravnost: Ai Weiwei je samo še en inferioren umetnik, ki ga »zmedeni, šašavi ali pokvarjeni« razglašajo za »najvplivnejšega umetnika« in ne vem kaj še. Njegovo instalacijo iz milijonov keramičnih sončničnih semen v londonski galeriji Tate je nekdo v britanskem tisku označil za mojstrovino. Hja, kake velike razlike med Hirstovimi »spot paintings« in Ai Weiweijevo instalacijo ni. Oboje je dolgočasen in banalen umetniški štanc.
V muziki je Ai Weiweijevi umetnosti vzporedna sodobna DJ štanca na tri knofe (Gangnam Style!).
Art Review ga uvršča na sam vrh lestvice Power 100. Hannah Arendt bi najbrž rekla, da je to »contradiction in terms«. Da ima Ai Weiwei vpliv na svetovni establišment, je očitno. Umetniško vpliven pa seveda ni. Da bi bil umetniško vpliven, bi se najprej moral sam znebiti vplivov oziroma jih predelati. Zaenkrat je njegova umetnost pač povsem generična.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje