Tokratna država v fokusu bo Hrvaška. Mesto v gosteh pa bodo Slovenske Konjice, rojstni kraj pesnika in prevajalca Ivana Minattija (1924–2012), po čigar pesmi Nekoga moraš imeti rad je nastala parafraza, ki je slogan letošnjega sejma.
Po besedah predsednice upravnega odbora SKS-ja Vesne Nahtigal sejem odraža načela povezovanja, podpore rasti in inovacij ter prispevka k izobraževanju in ozaveščanju širše javnosti. Vse večji obisk sejma po njenem mnenju odraža ljubezen do knjige, znanja in željo po zgodbah, ki oblikujejo skupno zavest, obenem pa ima sejem neprecenljivo vrednost za razvoj bralne pismenosti, "ki je temelj naše sposobnosti za kritično mišljenje in globlje razumevanje sveta".
Direktor Zbornice knjižnih založnikov in knjigotržcev Vladimir Kukavica je spomnil, da bo letos sicer že 40. izvedba sejma, čeprav je prvo doživel pred 52 leti prav tako na Gospodarskem razstavišču, ki zadnja leta gosti najpomembnejši knjižni dogodek v Sloveniji. Za jubilejno izvedbo sejma so organizatorji razstavljavcem namenili 10 odstotkov več prostora kot lani, skupno 2200 kvadratnih metrov. Na sejmu se bo predstavilo 110 razstavljavcev, med njimi vse večje založbe in gostje iz petih držav.
Predsednica programskega odbora sejma Helena Kraljič je povedala, da že pred samim sejmom potekajo dogodki po knjigarnah v več mestih po državi. Glavno sejemsko dogajanje bo tudi letos na štirih odrih (Glavni in Pisateljski oder, Oder mladih in Pogovorna postaja) ter na petih prizoriščih (Založniška akademija, Stripovski kotiček, prizorišča Fotocone, razstave ilustracij in razstave 50:50). Ob 160-letnici bo svoj poseben razstavni prostor imela Slovenska matica.
V sklopu predstavitve prihajajočega sejma je član njegovega programskega odbora Miha Kovač predstavil raziskavo Knjiga in bralci 7, posvečeno bralni pismenosti slovenske družbe. Kot je povedal, so med raziskovanjem zaznali upad bralstva in števila tistih, ki na leto preberejo več kot tri knjige – teh je v Sloveniji okoli 30 odstotkov. Po njegovem mnenju gre za posledico spremembo vrednotnega sistema v družbi: "Tudi šolski sistem je naravnan tako, da je vse predstavljeno lahkotno, igrivo in zabavno, življenje pa je sestavljeno tudi iz reči, za katere je potreben intelektualni napor, ki ga vadimo prav skozi branje."
Tudi na letošnjem sejmu bodo podelili več lovorik: Schwentnerjeve nagrade, veliko nagrado knjižnega sejma, nagrado za najboljši literarni prvenec, prevajalsko nagrado Radojke Vrančič, nagrado najlepše oblikovana knjiga, nagrado najboljša poslovna knjiga, nagrado Maruše Krese za najboljšo zbirko kratkih zgodb, nagrado Nede Pagon za najboljše slovenske urednike, nagrado mira in še nekatere.
Predsednica programskega odbora sejma je izpostavila nekatere letošnje goste iz tujine, med katerimi bodo avtor kriminalk Chris Carter, fotograf Klavdij Sluban iz Pariza in pisateljica za mladino Louie Stowel.
Hrvaški veleposlanik v Sloveniji Boris Grigić je ob tem, da bo država v fokusu Hrvaška, izrazil veselje, da se bodo lahko slovenskemu bralstvu in širšemu občinstvu predstavili hrvaški avtorji. Sodelovanje na knjižnem področju je le eno od številnih kulturnih povezovanj med državama, je poudaril in dodal, da si od letošnjega sejma obeta več obojestranskih prevodov književnih del.
Tudi Nevena Tudor Perković s hrvaškega ministrstva za kulturo je izrazila prepričanje, da je knjižni sejem pomemben tudi za poglobitev sodelovanja med državama. Na 40. SKS-ju bodo predstavili predvsem sodobne hrvaške književnike, na razstavah pa se bo predstavilo tudi nekaj ilustratorjev iz Hrvaške.
40. SKS se bo končal s sklepnim koncertom šansonov s Svetlano Makarovič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje