Podvodni arheologi so predmete odkrili na morskem dnu na območju naravnega rezervata Čengene Skele na jugovzhodu Bolgarije. Med tamkajšnjimi preteklimi potopi so v letih 2020 in 2021 z morskega dna prinesli že več kot 300 steklenih predmetov, piše portal Art News.
Najverjetneje iz poznega 16. oziroma zgodnjega 17. stoletja
Iz Regionalnega zgodovinskega muzeja Burgas so sporočili, da so raziskovalci našli predmete na globini od dveh do dveh metrov in pol. Potope na petih območjih na različnih delih zaliva so opravili pod vodstvom strokovnjaka za antično zgodovino in podvodno arheologijo Ivana Hristova iz omenjenega muzeja. Steklene predmete so pripisali beneškemu otoku Muranu, ki še danes slovi po fini stekleni posodi, najverjetneje izdelani v poznem 16. oziroma zgodnjem 17. stoletju. In prav v 16. in 17. stoletju je bilo Osmansko cesarstvo na vrhuncu moči ter je obsegalo jugovzhodno Evropo, Bližnji vzhod in severno Afriko.
Okolica najdb še čaka na dodatne raziskave
V tem plitvem in skalnatem predelu zaliva, kjer je ladjo najverjetneje zajelo neurje, so odkrili tudi železne fragmente sidrnih verig in ostružke keramičnih posod, ki nosijo identifikatorje, podobne keramiki, proizvedeni v poznem srednjem veku in renesansi. Sicer vprašanje natančne datacije steklenih predmetov in morebitnega brodoloma ostaja odprto, saj okolica najdb še ni bila dodatno raziskana, piše portal Sofia Globe.
Srednjeveški pomol, ki ga omenjajo v poznejših zapisih
Zahodno od območja, na katerem so odkrili steklene predmete, so arheologi našli tudi več kosov keramike, med drugim amfore iz pozne antike in srednjeveško keramiko iz 12. in 13. stoletja. Med izkopavanji so v njihovi bližini našli še svinčeno utež iz rimskega obdobja. Na jugovzhodnem koncu zaliva pa so odkrili tudi ostanke srednjeveškega pomola, ki ga v zgodovinskih zapisih pogosto omenjajo evropski diplomati iz 18. in 19. stoletja.
Najdba je "pomemben vir informacij o slabo raziskani temi potrošnje, trgovine in proizvodnje stekla na Balkanu v poznem osmanskem obdobju," so še sporočili iz muzeja, kjer jih bodo po konservatorskih delih postavili na ogled javnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje