Vodja velikega gradbenega projekta, ki ga Savdska Arabija financira v severozahodni provinci, je obtožen zlorabe položaja in pranja denarja, je za tamkajšnje medije potrdila savdska protikorupcijska agencija Nazaha. Obtožbe se sicer navezujejo na čas pred letom 2017, ko je bil imenovan na čelo projekta Al Ula. Podjetje, ki je v njegovi lasti, naj bi imelo korist od poslov, sklenjenih z državnim skladom za znanstvene raziskave Mesto kralja Abdulaha za atomsko in obnovljivo energijo. Pogodbe so bile vredne 55 milijonov dolarjev. Vir iz protikorupcijske agencije je potrdil, da so bili trije Al Madanijevi sodelavci že aretirani, priznali krivdo in čakajo na sojenje.
Aretacija Amra Al Madanija je samo najnovejši zaplet v dolgoletni sagi okrog obnove starodavnega arabskega oaznega mesta, ki ima ključno vlogo v programu Vizija 2030 in je doslej najambicioznejši projekt kronskega princa Mohameda bin Salmana.
Leta 2018 sta kronski princ in francoski predsednik Emmanuel Macron sklenila desetletni dogovor, ki daje Franciji ekskluzivno partnersko sodelovanje z infrastrukturnim projektom, ki je vreden več milijard dolarjev.
V skladu s pogodbo bo Center Pompidou med drugim pomagal pri oblikovanju zbirke novega Muzeja sodobne umetnosti v Al Uli in pri organizaciji kulturnega programa, sodeloval pri strokovnem izobraževanju osebja in svetoval pri vprašanjih operativnega in finančnega modela.
Tudi Francija ima svoje škandale s korupcijo
Leta 2018 je bila v Parizu ustanovljena Francoska agencija za razvoj Al Ule; za direktorja znanstvenih raziskav je bil imenovan Jean-François Charnier, ki pa je odstopil zaradi svoje lastne afere. Vpleten je bil namreč v prodajo domnevno ukradenih staroegipčanskih artefaktov izpostavi Louvra v Abu Dabiju. Charniera, ki je obtožbe sicer zanikal, je nasledila Sophie Makariou, ki je leta 2003 v Louvru odprla oddelek islamske umetnosti.
Med državama še vedno potekajo pogovori o načrtovanem skladu francoske kulturne dediščine, ki bi ga financirala Savdska Arabija.
Po nekaterih poročilih je sicer francoska diplomacija razočarana nad počasnim napredkom projekta. Amr Al Madani pa je, po drugi plati, izrazil svoje mešane občutke v povezavi z vpletanjem francoskih kulturnih ustanov, češ da je določene zaveze dal že britanskim in ameriškim podjetjem.
Francoska agencija za razvoj Al Ule Al Madanijeve aretacije ni komentirala, je pa njihov predstavnik podčrtal, da je projekt v zadnjih mesecih "pospešeno napredoval". Kot primer navaja vrnitev arheologov na najdišča, kulturne izmenjave in gostujoče razstave z vsega sveta in izbiro francoskega arhitekturnega biroja Lacaton & Vassal za projekt kulturnega centra Vila Hegra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje