Župan Velikih Lašč Tadej Malovrh razlaga, da bi tako lažje pridobili sredstva za prireditve na domačiji, kraju, kjer se je v začetku 16. stoletja rodil Primož Trubar, pa izkazali dodatno veljavo.
Po besedah župana usklajevanja o njihovem predlogu potekajo ravno v teh dneh. Po prvomajskih praznikih bo o njem tekla tudi razprava v državnem svetu, na katero so poleg predstavnikov občine vabljeni tudi predstavniki ministrstva za kulturo in Zavoda za varovanje kulturne dediščine Slovenije.
"Upam, da bo naša pobuda naletela na posluh. Ob vsakoletnem dnevu reformacije namreč radi poudarjamo, kako pomemben je bil Primož Trubar za Slovence, ko je praznik mimo, pa se na to kar nekako pozabi," pravi. Opozarja tudi, da imamo v državi veliko spomenikov državnega pomena, pa nihče ne ve zanje. "Ta bi bil pa en tak zares slovenski," je dejal za STA.
Da bi Občina Velike Lašče še dodatno obogatila Trubarjevo dediščino, je po besedah župana pred kratkim ustanovila tudi Javni zavod Trubarjevi kraji, v katerem si želi združiti turizem in kulturo. Odločila se je tudi za prenovo enega izmed tamkajšnjih kozolcev, iz katerega bodo pod budnim očesom predstavnikov zavoda za varovanje kulturne dediščine naredili moderno stavbo, v kateri bo turistično-informativni center.
Trubarjev muzej namesto domačija?
Da bi se pri pridobivanju statusa spomenika državnega pomena lažje prebili skozi birokratske mline, bi lahko Trubarjevo domačijo preimenovali tudi na primer v Trubarjev muzej, a le, če bo to potrebno, še pravi župan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje