V ekipi, ki je opravila raziskave na skoraj 200 let starem genskem materialu, so bili znanstveniki z nemškega Inštituta Maxa Plancka za evolucijsko antropologijo s harvardske in firenške univerze.
Posebej predstavljen je primer četverice Pompejcev, za katere se je domnevalo, da je šlo za mater in očeta z dvema otrokoma. "Vsi ti štirje posamezniki so bili moški, kar ovrže teorijo, da bi bili oče, mati in dva otroka. In poleg tega pravzaprav niso bili biološko povezani drug z drugim," je po pisanju Euronewsa povedala Alissa Mittnik z omenjenega nemškega inštituta.
Prav tako je analiza ovrgla teorijo o dvojici, ob pogledu na katero se je v preteklosti sklepalo, da gre za prizor materinskega objema. "Tudi tukaj smo ugotovili, da je bil vsaj en od posameznikov moški," je povedala strokovnjakinja in poudarila, da tudi v tem primeru ni šlo za materinski odnos. S tem so prav tako "ovrgli to najpogostejšo pripoved, ki se je pripovedovala o njiju," je še pojasnila Alissa Mittnik.
Po izbruhu Vezuva so se trupla, zakopana v blatu in pepelu, sčasoma razgradila in tako so tam za njimi ostale praznine, na mestu katerih so v poznem 19. stoletju ustvarili mavčne odlitke. Strokovnjaki so se v nedavni študiji osredinili na 14 odlitkov, pri čemer so DNK ekstrahirali iz fragmentiranih skeletnih ostankov, ki so se pomešali z mavcem.
Raziskavo so opravili, da bi ugotovili spol, izvor in genetsko razmerje med žrtvami. Med drugim jim je uspelo potrditi, da so prebivalci Pompejev prihajali iz različnih okolij, a so bili večinoma potomci priseljencev iz vzhodnega Sredozemlja, kar kaže na širok vzorec gibanja in kulturnih izmenjav v rimskem imperiju.
Študija sicer temelji na raziskavi izpred dveh let, ko so znanstveniki prvič sekvencirali genom žrtve iz Pompejev in potrdili možnost pridobitve starodavnega DNK-ja iz pičlih ohranjenih posmrtnih ostankov.
"Naši znanstveni rezultati na podlagi DNK-ja samo ponujajo dodaten vpogled v prejšnje arheološke in antropološke analize ter nas na neki način prisilijo k premisleku, kdo so ti ljudje pravzaprav bili, v kakšnih medsebojnih odnosih so bili in kako so se vedli v teh zadnjih trenutkih svojega življenja," je sklenila strokovnjakinja z Inštituta Maxa Plancka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje