Investicija znaša 1.126.286 evrov z DDV-jem, ob navedenem se ureja tudi odvodnjavanje in gradi zadrževalnik za deževnico stran od gradu. S tem bodo izvedena vsa dela, ki so ključna za dolgoročno zagotovitev stabilnosti in ohranitev arhitekturnih kakovosti tega zgodovinsko pomembnega gradu v Leskovcu pri Krškem. Obsežna obnova poteka pod okriljem ministrstva za kulturo, zato sta si lokacijo ogledala ministrica za kulturo Asta Vrečko in državni sekretar Matevž Čelik Vidmar.
Pomemben spomenik kulturne dediščine
Ministrica je ob obisku gradu izrazila veselje, da jim je na ministrstvu v tem mandatu uspelo zagotoviti več kot milijon evrov za nujna investicijska dela na tem objektu. "Gre za pomemben spomenik kulturne dediščine, ki že desetletja propada. Prenovili bomo streho in opravili nujna dela, da preprečimo propadanje gradu in ohranimo videz kulturne krajine," je poudarila.
Dodala je še, da je cilj ministrstva obnoviti zgodovinsko pomembne stavbe v lasti države in jih preobraziti v "živahna središča, namenjena kulturi, izobraževanju in kulturnemu turizmu". Kot so sporočili z ministrstva za kulturo, so obnovitvena dela na gradu Leskovec del celovitega pristopa k ohranjanju in oživljanju kulturne dediščine v lasti tega ministrstva.
Tudi v lasti Auersperga, Celjskih grofov in Valvasorja
Grad Leskovec se prvič omenja leta 1436. Znan je po svoji obrambni arhitekturi z značilnimi vogalnimi stolpi in notranjim obokanim dvoriščem iz druge četrtine 16. stoletja, pa tudi po svoji kulturno-zgodovinski vlogi. Ob arhitekturi ga zaznamujejo mnoge, za slovensko zgodovino pomembne zgodbe, med katerimi izstopa prijateljevanje nekdanjega lastnika, pesnika in politika Antona Aleksandra Auersperga s Francetom Prešernom. Pred njim so bili med lastniki gradu tudi Celjski grofi in Janez Vajkard Valvasor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje