"Zgodba o UKC-ju je pravzaprav prava politična drama, zgodovina želje po moderni bolnišnici, ki jo je zaznamovala tudi spremenljiva volja glede dodeljevanja finančnih sredstev za velike gradbene projekte, boj za spreminjane zakonodaje glede naravne osvetlitve prostorov, zamenjava projektantskih ekip," je v intervjuju z arhitektom ljubljanskega kliničnega centra Stanka Kristla zapisala Polona Balantič. Foto: RTV SLO

V Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije bodo v letu 2025 osrednjo občasno razstavo posvetili prelomnim trenutkom slovenske medicine in zdravstva. Z nizom razstav, dogodkov in publikacij bodo tudi osvetlili številne vidike konca druge svetovne vojne, saj v letu 2025 zaznamujemo 80. obletnico tega prelomnega trenutka v svetovni zgodovini. V ospredju bodo tudi občasne razstave v duhu Slovencev v 20. stoletju, ki bodo med drugim posvečene 30. obletnici genocida v Srebrenici, glasbeni karieri Andreja Šifrerja, fotografu Stanku Oražmu, 70-letnici socialnega dela v Sloveniji, 80-letnici od ustanovitve podjetja Gradis in 90-letnici slovenske šahovske zveze.

Prva slovenska zdravnica je na nostrifikacijo diplome čakala trinajst let

Vpogled v zgodovino javnega in bolnišničnega zdravja
Kot so zapisali za STA, bo razstava Zgodovina zdravstva in medicine v slovenskem prostoru od začetka 20. stoletja do danes. Izbrana poglavja osvetlila zgodovino slovenske medicine in zdravstva ter poudarila nekatere izjemne dosežke, ki so Slovenijo postavili na svetovni zemljevid. Obiskovalce bo popeljala skozi ključne dogodke in zgodbe od začetka 20. stoletja do danes ter razkrila številne redko videne muzejske predmete, fotografije, filme in pričevanja.

Ponudila bo vpogled v zgodovino javnega in bolnišničnega zdravstva, delovanje zdravstvenega osebja v izrednih razmerah, kot so vojne, naravne katastrofe in epidemije, ter dosežke, ki oblikujejo slovensko medicinsko dediščino in so slovensko zdravstvo zapisali med najnaprednejše v svetu. V preteklosti so bile posamezne tematike slovenske medicine in zdravstva sicer muzeološko predstavljene v različnih institucijah, s tokratno razstavo pa bodo prvič združili izbrane zgodbe na enem mestu. Na ogled bo od sredine marca 2025.

Sorodna novica 2. svetovna vojna: Hitlerja je rodila gospodarska kriza

Program ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne
Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije bo v letu 2025 kot osrednja nacionalna institucija za zgodovino 20. stoletja z nizom razstav, dogodkov in publikacij posvetil obletnici konca druge svetovne vojne. Prvi dogodek v okviru obletnice bo 24. januarja, ko bodo v preddverju Viteške dvorane odprli razstavo Moč predmetov: Muzejska zbirka predmetov iz zaporov in taborišč. Predstavila bo izjemno zbirko predmetov iz nacističnih taborišč in zaporov, vključno s tistimi, ki do zdaj niso bili predstavljeni javnosti. Posebna pozornost bo namenjena kuharskim in spominskim knjižicam ter osebnim predmetom, ki nosijo pretresljive zgodbe posameznikov.

Na ploščadi pred muzejem bo med aprilom in majem na ogled razstava Konec druge svetovne vojne. Videti bo mogoče izbor fotografij iz druge svetovne vojne, ki so nastale na slovenskih tleh in prikazujejo tako tedanje dogajanje kot posledice vojne. Od novembra do januarja 2026 pa bo na ogled razstava Preživeti in pričati – Ustvarjanje v času deportacije, ki bo raziskovala umetniško ustvarjanje v koncentracijskih taboriščih. Predstavljene bodo risbe in predmeti, ki razkrivajo univerzalnost trpljenja, odpora in človeške ustvarjalnosti. Spremljal jo bo strokovni webinar, kjer bodo raziskovalci predstavili zbirke in analize umetniških del, ustvarjenih v taboriščih.

Niz manjših občasnih razstav Izbrane podobe 20. stoletja
V nizu občasnih razstav s skupnim naslovom Izbrane podobe 20. stoletja, ki dopolnjujejo stalno razstavo Slovenci v 20. stoletju, bodo nadaljevali tudi z odkrivanjem bogastva muzejskih zbirk. Na njih nameravajo vključiti širok spekter tematik – od športa in umetnosti do vojne in socialne zgodovine –, ki temeljijo na obletnicah, raziskavah in pridobitvah gradiva. Občasne razstave so na ogled v preddverju Viteške dvorane in na ploščadi pred muzejem, fotografska razstava Ljubljana – mesto v zelenem pa bo gostovala na Ljubljanskem gradu.

Sorodna novica "Srebrenica je naše bistvo"

V letu 2025 načrtujejo razstavo ob 30. obletnici genocida v Srebrenici, ki bo prinesla prikaz zgodb preživelih iz Srebrenice, ki živijo v Sloveniji, dopolnjen z intervjuji, osebnimi predmeti in strokovno vsebino. Razstava Umetniki skozi objektiv Igorja Modica bo predstavila fotografske portrete slovenskih umetnikov.

Razstava NIČ proti VEČnosti: Andrej Šifrer bo retrospektiva glasbene kariere Andreja Šifrerja, obogatena z osebnimi predmeti in spomini. Napovedujejo tudi razstavo Šah: 90 let slovenske šahovske zveze, na fotografski razstavi bo poudarek na ključnih trenutkih šahovske zgodovine.

S fotografsko razstavo Stanko Oražem: fotografske sledi 1. svetovne vojne bodo zaznamovali stodeseto obletnico začetka bojev ob reki Soči (1915–2025) in šestdeseto obletnico smrti fotografa poročnika Stanka Oražma (1887–1965). V programu za leto 2025 pa imajo še razstavi 70 let socialnega dela v Sloveniji in 80 let od ustanovitve podjetja Gradis; ta bo prinesla zgodbo o vzponu in propadu nekdanjega gradbenega velikana Gradisa.