Odkruški, ki so ostali na tleh, kažejo na možnost, da je bil petroglif med odstranjevanjem poškodovan. Foto: INAH
Odkruški, ki so ostali na tleh, kažejo na možnost, da je bil petroglif med odstranjevanjem poškodovan. Foto: INAH

La Cueva Pinta (slov. poslikana jama), ki leži v mehiški zvezni državi Coahuila, se pogosto imenuje tudi živi muzej kulturne dediščine. Njeno notranjost krasi več kot 150 petroglifov v široki paleti barv, starih od 500 do 5000 let, ki so jih ustvarile stotine generacij lokalnih prebivalcev.

Vandal z žago povzročil veliko škodo
A med temi starodavnimi stvaritvami zdaj ni več motiva roke. Na skalni površini so vidne sledi, ki kažejo na uporabo električne žage, kar so arheologi označili za nepremišljeno metodo, s katero je bila povzročena velika škoda. Odkruški, najdeni na tleh, kažejo na možnost, da je bil petroglif pri tem poškodovan, piše The Art Newspaper.

"To je nepopravljiva izguba. Te slike niso zgolj lepe slike; so neposredna povezava z našimi predniki, pomemben del naše zgodovine in kulturne identitete," je dejal Francisco Aguilar Moreno, direktor tamkajšnje izpostave Nacionalnega inštituta za antropologijo in zgodovino (INAH).

Motiv roke pred odstranitvijo. Foto: INAH
Motiv roke pred odstranitvijo. Foto: INAH

Ogorčenje nad globokim nespoštovanjem do starodavnih ljudi
Mehiško ministrstvo za kulturo je obsodilo dejanja morebitnega plenilca oz. več njih. Ministrstvo je vložilo uradno pritožbo pri uradu generalnega državnega tožilca, da bi vandala oz. več njih privedli pred sodišče in preprečili morebitno prihodnjo škodo na tem in drugih pomembnih arheoloških najdiščih.

Predstavnik mehiškega ministrstva za kulturo je dejanje vandalizma označil za "globoko nespoštovanje do starodavnih ljudi, ki so to puščavo nekoč imenovali dom. To zadevo bomo obravnavali z vso močjo zakona. Naša nacionalna arheološka dediščina je zaščitena z zveznim zakonom in odgovornost vsakega Mehičana je, da jo spoštuje, ohranja in varuje."