Sto let po odkritju so ga v Angliji razstavili in obnovili, poroča Reuters.
Megaliti, ki privlačijo turiste z vsega sveta
Kamniti velikan iz neolitika v Stonehengeu je med najbolj prepoznavnimi in skrivnostnimi znamenitostmi, ki privlačijo turiste z vsega sveta in tudi ljudi, ki iščejo duhovne povezave s preteklostjo. A natančen namen megalitov ostaja neznan.
Skupina arheologov je že leta 2015 ugotovila, da v bližini Stonehengea ni ne peščenjaka ne modrega kamna, iz katerega je grajen spomenik. Tega so dovažali iz okoli 160 kilometrov oddaljenega Walesa.
Zdaj raziskovalci na University College London pravijo, da verjamejo, da so nekateri kamni prvotno tvorili še starejši spomenik v Walesu. Odkrili so ključne povezave med Stonehengeem in mestom v Walesu.
Valižanski krog ima premer 110 metrov, enako kot jarek, ki zapira Stonehenge, piše Reuters. In kar je prav tako pomenljivo, oba sta poravnana s kraji vzhajanja in zahajanja sonca v zimskem solsticiju. Vsaj eden modrih kamnov v Stonehengeu se prilega eni od lukenj, ki so jih našli v valižanskem krogu.
Med selitvijo vzeli s seboj kamne svojih prednikov
Parker Pearson, profesor arheologije na kolidžu University College London, ki je vodil raziskovanje, meni, da so kamne morda premaknili, ko so se ljudje, ki živijo v Walesu, selili. Odnašali so s seboj spomenike in jih znova postavljali v Stonehengeu.
"Kot da so kar izginili. Mogoče se je večina ljudi selila in so s seboj vzeli svoje kamne – identiteto svojih prednikov," je Pearson dejal za BBC. Odkritje bodo raziskali tudi v dokumentarnem filmu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje