Na objektu so se namreč sredi aprila začela obnovitvena dela, v novi podobi pa naj bi zaživel čez leto dni. Poleg novih tal, fasade in ogrevalnega sistema bo med drugim izveden tudi preboj z vhodom v atrij zunanjega avditorija Lutkovnega gledališča Maribor, s čimer bodo povezali obe prizorišči, so sporočili z Mestne občine Maribor (MOM).

Sodni stolp je nekoč utrjeval jugozahodni vogal mariborskega mestnega obzidja. Foto: Google Maps
Sodni stolp je nekoč utrjeval jugozahodni vogal mariborskega mestnega obzidja. Foto: Google Maps

Sodni stolp danes služi kot prizorišče za kulturne dogodke, a je zaradi dotrajanosti in slabe opremljenosti v uporabi le občasno, večinoma le v času Festivala Lent ali festivala dokumentarnega filma Dokudoc. Z obnovo, na katero se čaka že vrsto let, naj bi stolp pridobil vse potrebno za še druge kulturno-umetniške vsebine.

"Obnovila se bodo tla in sistem ogrevanja objekta, stene objekta, vključno s fasado in funkcionalnimi priključki, uredile se bodo nosilne plošče med pritličjem in nadstropjem, vgradile se bodo kovinske obstenske galerije v nadstropju, preboj z vhodom v atrij zunanjega avditorija Lutkovnega gledališča Maribor, okna, vrata, stavbno pohištvo – vse v skladu s smernicami in pogoji Zavoda za varstvo kulturne dediščine," so sporočili z MOM-a.

Že dolgo razkopan Vojašniški trg. Foto: Radio Maribor/Bratko Zavrnik
Že dolgo razkopan Vojašniški trg. Foto: Radio Maribor/Bratko Zavrnik

Na nasprotnem vogalu lutkovnega gledališča in tržnice je Vojašniški trg, ki je razkopan že več kot dve leti. Po predlanskih arheoloških raziskavah so dela tam zastala. Kot je poročal časnik Večer, je bilo treba postopek javnega naročila za izbiro izvajalca gradbenih del ponoviti, saj so bile ponudbe v prvem razpisu za mariborsko občino predrage. Nov postopek javnega naročila je zdaj v teku in kot so sporočili z MOM-a: "Če bo javno naročilo uspešno potekalo, ocenjujemo, da bo pogodba z izvajalcem podpisana v roku treh do štirih mesecev. Podpisu pogodbe seveda sledi takojšen začetek del."

Skupna vrednost projekta revitalizacije Vojašniškega trga, ki zajema tudi vinogradniški muzej in Sodni stolp, je ocenjena na okoli šest milijonov evrov. Točne številke na mariborski občini ne morejo podati, ker je javno naročilo za izbiro izvajalca del za ureditev trga še v teku. Vrednost gradbeno-obrtniških del za vinogradniški muzej znaša po sklenjeni pogodbi z izvajalcem 464.000 evrov, za Sodni stolp pa 964.000 evrov. Večji del sredstev naj bi prišel iz Kohezijskega sklada preko mehanizma celostnih teritorialnih naložb (CTN).

Nekdanja shramba ledu postaja vinogradniški muzej
Že jeseni pa se je ločeno začela obnova objekta na Vojašniški ulici 14, ki je nekoč služil kot shramba ledu. Tam zdaj urejajo vinogradniški muzej, ki naj bi novo podobo dobil že letos. "Časovnica projekta ureditve vinogradniškega muzeja je zastavljena tako, da bi ta lahko odprl svoja vrata do trgatve Stare trte. Ta načrt je za zdaj še realen, čeprav nekatere dobave materialov in elementov (okna, vrata ...) zaradi epidemije covida-19 zamujajo," so še sporočili z občine.

Do danes so izvedli dela za statično sanacijo, obnovljeno je bilo ostrešje s kritino, izvedena so bila gradbena dela v notranjosti in v kleti, zgrajene nove spremenjene stopnice. Prav tako se že posvečajo fasadnemu ometu, čemur bosta sledili še ureditev zunanjosti in vgradnja notranje opreme.

Koncept in vsebine vinogradniškega muzeja je pripravila strokovna delovna skupina, v kateri sta tudi direktorica Pokrajinskega muzeja Maribor Mirjana Koren in mestni viničar Stane Kocutar.

Muzej naj bi prikazoval življenje v mestu skozi čas v povezavi z vinogradništvom, ki je v veliki meri zaznamovalo identiteto Maribora. Vsebine bodo predstavljene tako v digitalnih oblikah kot s slikovnimi in drugimi muzejskimi razstavnimi eksponati, kletni prostori pa bodo namenjeni okušanju, spoznavanju in nakupu kakovostnih vin.