Tokrat se je nekaj tisoč ljudi kljub prepovedi množičnega zbiranja v času pandemije zbralo v bližini notranjega ministrstva, tj. blizu lokacije Narodnega gledališča (alb. Teatrit Kombëtar), da bi podprli umetnike v znak protesta proti levosredinski vladi premierja Edija Rame. Umetniki in intelektualci so nagovorili množico ter obsodili rušenje gledališča in obljubili, da bodo nadaljevali proteste, dokler ne bo zrušena vlada Rame. Napovedali so še vnovičen protestni shod v sredo, poroča Associated Press.
Gledališko stavbo so v nedeljo kljub protestom z izgredi porušili, čeprav je morala policija pred tem odstraniti nekaj deset umetnikov in nekaj opozicijskih voditeljev. Nato so se nanjo spravili delovni stroji, ki so kot prvo zrušili pročelje zgradbe z napisom Narodno gledališče. Gre za zgradbo, ki velja za spomenik kulturnega pomena in zibelko kulturnih ustanov v Albaniji. Zgrajeno je bilo v futurističnem slogu leta 1939 ‒ torej med italijansko okupacijo ‒ po načrtih arhitekta Giulia Berta.
"Mračen zločin ter očitna kršitev ustave in zakona"
Državljani in umetniki, ki so se povezali v zavezništvo za zaščito gledališča, so si prizadevali za obnovo stare gledališke zgradbe, saj gre po njihovem mnenju za nacionalno dediščino. Glavna albanska opozicijska stranka, desnosredinska Demokratična stranka, je v ponedeljek obsodila rušenje zgradbe in ga označila za "mračen zločin ter očitno kršitev ustave in zakona", piše AP. Udeleženci ponedeljkovega protesta so izrazili tudi nasprotovanje vladnim ukrepom za zajezitev epidemije novega koronavirusa. Ob vladnih poslopjih blizu lokacije, kjer je stalo gledališče, kamor sodita tudi kabinet predsednika vlade in parlament, so bile nameščene močne policijske sile.
Edmond Budina, eden vodilnih figur zavezništva, je k odstopu pozval tiranskega župana Eriona Veliaja. Predsednika države Ilirja Meto, ki je prav tako med ostrimi kritiki rušenja, je pozval, naj razpusti parlament. Predsednikova žena Monika Kryemadhi, sicer vodja ene od manjših opozicijskih strank, je bila med v nedeljo aretiranimi protestniki. Budina pa je nato pozval še ljudi, naj zaženejo kampanjo državljanske neposlušnosti.
Opuščeni prvotni načrti oblasti
Edi Rama, nekdanji župan Tirane, po novem pravi, da bodo na tej lokaciji zgradili novo gledališče. Investicija je ocenjena na 30 milijonov evrov, sodobno zgradbo pa naj bi zasnovali danski arhitekti biroja Bjarke Ingels Group. Za zdaj ni jasno, kdaj naj bi zagnali projekt gradnje novega gledališča.
Sprva je bilo načrtovano, da bo gradbena dela izvedlo lokalno gradbeno podjetje in tudi poskrbelo za financiranje. V zameno pa naj bi vlada podjetju dala bližnje zemljišče, na katerem bi zgradili stolpnice. A je vlada ta načrt opustila zaradi protestov in bo gradnjo novega gledališča zdaj financirala tiranska mestna občina. Omenjalo se je tudi, da bi na tem mestu ob pomoči danskega investitorja zgradili stanovanjske stavbe in nakupovalno središče.
Župan prestolnice Veliaj je v ponedeljek dejal, da stare stavbe "ni bilo mogoče obnoviti kot sodobno gledališče, ker obstoječa zgradba ni imela ustreznih dimenzij". Dodal je, da bo občina čez tri mesece sprožila postopke za pridobitev posojila, upajo pa, da bo se bo gradnja začela še letos. "Novo gledališče bo po površini vsaj trikrat večje in (bo uporabljalo) sodobne tehnologije," je še dejal župan.
V zgradbi starega gledališča so pred dvema letoma prepovedali predstave, vendar so se člani zavezništva za zaščito gledališča uprli oblastem in so tam uprizarjali predstave vse do prvih mesecev tega leta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje