Premiera predstave Deklici bo drevi ob 20. uri. Uprizoritvi 19. aprila bo sledila okrogla miza na temo Kako misliti status samozaposlenih v kulturi? z začetkom ob 21.30.
V predstavi se odvijata dve vzporedni zgodbi: pravljica Deklica z vžigalicami H. C. Andersena ter avtobiografska izpoved avtorice, ujete v dolgotrajni postopek pridobivanja statusa samozaposlene v kulturi in pravice za plačilo prispevkov za socialno varnost.
Podrejeni položaj obeh protagonistk
Dramsko besedilo Nine Kuclar Stiković Deklici (oziroma stilizirano izpisano deklici) spremlja mladi ženski, vpeti v prekarna produkcijska razmerja, v katerih doživljata oblastniško nasilje s položaja avtoritarnega oblastnika oziroma očeta. Čeprav sta njuni podrejeni poziciji sorodni, se z njima spopadata povsem drugače, saj besedilo in predstava tematizirata tudi spremembo v oblikah upora, ki se je zgodila med dogajalnim časom Andersenove deklice in dogajalnim časom avtobiografske izpovedi, so zapisali v Gleju.
Si danes še lahko zamišljamo dejanski prevrat?
O dramskem besedilu, ki je bilo za nagrado Slavka Gruma nominirano v sklopu 53. Tedna slovenske drame, je strokovna žirija med drugim zapisala: "Besedilo kaže na to, da je v spolni in razredni identiteti tistih, ki so žrtve tako prekarnih eksistenčnih pogojev bivanja kot dominantnih struktur oblasti, določena kontinuiteta, da pa je ta kontinuiteta danes nekoliko modificirana in da morajo biti verjetno zato tudi oblike upora (...) danes drugačne."
Člani žirije so zapisali, da medtem ko je v času Andersenove pravljice še zaznati možnost upora z na primer ljudsko vstajo in prevratom, si danes takšnega upora sploh več ne znamo zamisliti. Enako si ne znamo več zamisliti oblasti, ki bi odkrito uporabljala fizično nasilje za dosego svojih ciljev, saj se zdi, "da danes oblast še učinkoviteje kot z represivnimi sredstvi svojo voljo udejanja s strukturnim in sistemskim nasiljem ideoloških aparatov, če je potrebno, tudi s kršenjem ali vsaj arbitrarnim izigravanjem zakonskih postopkov", še piše v utemeljitvi nominacije.
V predstavi nastopata Suzana Krevh in Mina Švajger, Nina Kuclar Stiković je poskrbela tudi za dramaturgijo. Oblikovalka prostora je Živa Brglez, oblikovalec svetlobe pa Domen Lušin.
Tudi javna okrogla miza s strokovnjaki
Kot omenjeno, je v sklopu predstave 19. aprila organizirana javna okrogla miza s strokovnjaki o tem, kako v sistem vključiti varovalke, ki bi v prihodnosti ob podobnih situacijah na sistemski ravni preprečevale, da se takšne zgodbe ponovijo. Zgodba Nine Kuclar Stiković namreč nikakor ni edina, niti edina iz tega obdobja, ki se je razpletla tako neugodno, da je svoj epilog morala poiskati na sodišču, so zapisali v Gleju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje