Kvaliteta našega javnega medijskega servisa je zagotovo dopisniška mreža. Poročanje od daleč ne more nadomestiti prispevkov novinarjev, ki so na mestu dogajanja. Prva oddaja Osmi dan v novem letu je to izkoristila in prinesla nekaj pregledov kulturnega dogajanja po svetu.
Eden od prispevkov bo posvečen Berlinu. Znano je, da mesto kulturi namenja veliko denarja. Zanimivost preteklega leta je, da je najdražji sodobni umetnik Gerhard Richter 100 svojih del doniral novi nacionalni galeriji. Razstava njegovih del bo na ogled do leta 2026.
Sidrišče razstave je cikel Birkenau. Gerhard Richter se je dolgo ukvarjal s holokavstom in na osnovi štirih fotografij iz taborišča Auschwitz-Birkenau je ustvaril niz abstraktnih slik. V Richterjevem ustvarjanju lahko ločimo več faz. Pred abstrakcijo je bilo obdobje hiperrealizma, ko je denimo kar najbolj realistično skušal naslikati gorečo svečo.
Richter je star 91 let in še ustvarja. Vedno so ga zanimale barve, kako sodijo skupaj. Eno najvidnejših del v tem oziru, ki je tudi del razstave v novi Narodni galeriji, je 4900 barv. Gre za platno 196 kvadratkov različnih barv. Podobna študija barv so slike, imenovane Trak.
Dopisnica Maja Derčar se je osredotočila na lansko prisotnost slovenske kulture v nemško govorečem okolju. V središču je seveda slovensko gostovanje na frankfurtskem knjižnem sejmu. Geografsko širše seveda sega prispevek Janka Petrovca, ki je obiskal več razstav v Italiji. Verjetno najodmevnejši je Milano z razstavama El Greca in Francisca de Goye.
Zaradi trenutne situacije v svetu je morda Goya najbolj aktualen. Lahko se sprašujemo, kaj se bo zgodilo z vsemi ruševinami, ki ta čas nastajajo po svetu. In kaj z množico trupel. Goya je temo terorja izvrstno upodobil na sliki 3. maj 1808, ki je sicer last muzeja Prado. Slika pripoveduje o španskem odporu Napoleonovi okupaciji.
O razstavah v Italiji in drugih dogodkih v tujini lahko več izveste v oddaji Osmi dan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje