Po vzoru Nemčije naj bi tovrstne vavčerje za mlade v letu 2026 morda dobili tudi v Sloveniji.
Ministrica Vrečko: "Vavčerji bi pomenili korak v boljši svet"
Ministrica Vrečko je spomnila, da že sprejeti nacionalni program za kulturo predvideva vavčerje za kulturo, za katere je danes izrazila upanje, da bi jih lahko dobili prihodnje leto. Kot je dodala, vavčerji niso zgolj projekt ministrstva za kulturo, ampak je to odločitev slovenske države, ali želi mlade usmeriti v kulturo, branje, razmišljanje in jim širiti obzorje. Če bi bili ti vavčerji sprejeti na evropski ravni, bi bil to po njenih besedah velik korak v boljši svet.
V Nemčiji je bila iniciativa uspešna
V Nemčiji so vavčerje za kulturo za mlade uvedli leta 2023 in z njimi v letu in pol dosegli 50 odstotkov vseh 18-letnikov, je pojasnila ministrica Roth in dodala, da je ukrep, ki ga je primerjala z brezplačno vozovnico Interrail za mlade za potovanje z vlaki po Evropi, nedavno že predstavila novemu za kulturo pristojnemu evropskemu komisarju, Maltežanu Glennu Micallefu.
Podobne tovrstne spodbude že imajo v Franciji, Španiji, Italiji, na Danskem in na Cipru, je dodala. Vavčerji za kulturo so koristni tako za mlade kot za kulturne ustanove, ki so bile med pandemijo covida-19 zelo prizadete, je še menila Claudia Roth.
V letu 2025 državi povezuje EPK
Ministrici sta ocenili, da na področju kulture državi dobro in tesno sodelujeta, hkrati pa bosta letos tako Slovenija kot Nemčija imeli svojo evropsko prestolnico kulture (EPK). Po napovedih se bo slovenska ministrica za kulturo udeležila slovesnosti ob odprtju v Chemnitzu v Nemčiji 18. januarja, nemška ministrica za kulturo pa predvidoma 8. februarja slovesnosti ob odprtju slovenskega projekta EPK-ja, ki ga kot prvo čezmejno evropsko prestolnico kulture gostita Nova Gorica in Gorica.
Na programu današnjih pogovorov je bila tudi zelena kulturna politika, ki prinaša odgovore na vprašanja, povezana s podnebno krizo in kulturo.
Ministrici sta v izjavi za medije poudarili pomen kulture v družbi. Kultura in umetnost po besedah Aste Vrečko odpirata različne možnosti in optimistične vizije našega sveta, ki omogočajo skupno prihodnost.
"Kultura ni luksuz"
Ministrica Roth je povedala, da sta prav kultura in umetnost še posebej pomembni v današnjih časih, ki jih zaznamujejo različne krize, vojne, sovražni govor, nasilje in dezinformacije. Kultura in umetnost po njenih besedah nista luksuz, ki si ga je mogoče privoščiti samo v dobrih časih, ampak prispevata h krepitvi demokracije. Nemška ministrica za kulturo je tudi opozorila na pomembnost politike spominjanja in prenos spomina na pretekle grozote v prihodnost, kar lahko pomembno prispeva h krepitvi demokracije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje