Za 15 milijonov evrov je pri vsakem kipu zadnji dvignil roko Cai Mingčao, svetovalec Kitajskega združenja za vračanje izgubljenih kulturnih predmetov. Trdi, da je bilo njegovo potovanje za kipa domoljubno dejanje.
"Poudariti želim, da denarja ne morem izplačati," je povedal novinarjem. "Verjamem, da bi se vsak Kitajec v tem trenutku postavil za državo ... Prizadevam si izpolniti svoje dolžnosti," je še pojasnil in še enkrat poudaril, da nima denarja, s katerim bi lahko plačal glavi.
Umetnine najbrž še v Franciji
V azijski podružnici Christie's Mingčaovih izjav niso želeli komentirati, prav tako se o zadevi ni želela izreči predstavnica francoskega veleposlaništva v Pekingu. Kitajsko združenje za vračanje izgubljenih kulturnih predmetov je leta 2002 v Pekingu ustanovila skupina akademikov in uglednih kitajskih osebnosti. Ena izmed vodij združenja Vang Vejming je povedala, da ni prepričana, ali se bosta kipa vrnila na Kitajsko. Pravi, da sta deli najbrž še v Franciji in da je treba počakati, kako se bo vse razvilo.
Kot je že znano, je dražbena hiša Christie's pretekli teden v Parizu prodajala zbirko, ki je bila nekoč v lasti lani umrlega modnega velikana Yvesa Saint Laurenta. Med deli sta bila tudi dva bronasta kipa, ki upodabljata zajčjo in podganjo glavo. Skulpturi naj bi oktobra 1860, torej med drugo opijsko vojno, odnesle britanske in francoske sile iz pekinške Poletne palače.
Christie's ni popustila pritiskom Pekinga
Kitajska je skušala preprečiti dražbo in že grozila hiši Christie's s sankcijami, a dražbena hiša je vztrajala pri tem, da je prodaja povsem zakonita, kar je podprlo tudi francosko sodišče. Pierre Bergé, partner umrlega Yvesa Saint Laurenta, pa je na poziv Pekinga, da vrnejo kulturno dediščino tja, kamor sodi, odvrnil, da je pripravljen vrniti kipa, če bo Kitajska spoštovala človekove pravice, vrnila Tibetu svobodo in dovolila dalajlami vrnitev na njihovo ozemlje.
Dražba ujezila Jackieja Chana
Za vrnitev kipov se je zavzel tudi v Hongkongu rojeni igralec Jackie Chan, ki se mu zdi sramotno, da je Francija dovolila tako dražbo. Pravi, da ga je izguba še dveh predmetov zelo ujezila in da pripravlja prihodnje leto tudi film o vračanju ukradenih umetnin na Kitajsko.
Glavi del vodne ure
Bronasti glavi sta nastali v 50. letih 18. stoletja in sta bili del vodnjaka, ki ga je krasilo dvanajst glav zodiakalnih znamenj. Skozi usta glav so brizgali vodni curki, ki so kazali čas. Kitajski je uspelo doslej v domovino vrniti pet glav z vodnjaka, vendar za preostale kipe ne namerava več plačevati, saj ne želi, da bi dalo to legitimnost ukradenim predmetom.
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje