Vlado pozivajo, naj čim prej "vzpostavi konstruiran dialog z deležniki kulturnega polja".
V društvu, kot so zapisali na svoji spletni strani, z zaskrbljenostjo spremljajo po njihovem mnenju "nepremišljeno, nekonsolidirano in arbitrarno reorganizacijo institucij kulturne politike", ki poteka brez dialoga s strokovno javnostjo, pa tudi brez dialoga s predstavniki civilne družbe.
Po njihovem prepričanju je nesprejemljivo, da v demokratični državi politični odločevalci pred ukrepanjem niso javno predstavili strokovnih razlogov za ukinitev teh dveh ustanov ter da se pri tem zgolj posplošeno sklicujejo na varčevanje in racionalizacijo, nikakor pa ne na ocene in analize posledic ter učinkov tovrstnih sprememb v kulturnem sistemu.
Kot opominjajo, je Asociacija že ob pridružitvi ministrstva za kulturo ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport opozarjala, da ni jasno, kakšne pozitivne učinke (če sploh kakšne) naj bi imelo združevanje ministrstev za reorganizirano ministrstvo za kulturo in kulturni sistem, čeprav Slovenija vsekakor potrebuje posodobitev obstoječega kulturnopolitičnega modela v celoti.
"Zadnje napovedi o ukinjanju JAK-a in SFC-ja poglabljajo naše dvome o premišljenosti in progresivnosti začetnih reorganizacij polja kulturne politike. Zakaj? Ker JAK in SFC predstavljata instituciji, ki sta neodvisni od politike in ju upravljajo ter njune dejavnosti organizirajo za ti področji umetnosti usposobljeni strokovnjaki," so svoje stališče razgrnili na spletni strani.
Za čimprejšnji dialog
Vlado oz. nosilce oblasti na ministrstvu zato pozivajo, naj čim prej vzpostavijo strukturiran dialog z deležniki kulturnega polja o odprtih kulturnopolitičnih vprašanjih, saj lahko le tako pridobijo relevantne strokovne sogovornike in brez demokratičnega deficita kreirajo kulturno napredno okolje. Pozivajo jih tudi, naj posodabljanje in reorganizacijo kulturnega sistema izpeljejo z vključevanjem strokovne in druge zainteresirane javnosti, kar je "nujen pogoj odgovornega pristopa k zagotavljanju kvalitetnih javnih kulturnih dobrin".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje