Med zakladi, ki jih želijo nazaj, je tudi kip Nefretete. Foto: EPA
Med zakladi, ki jih želijo nazaj, je tudi kip Nefretete. Foto: EPA

Med artefakti, ki jih Egipčani zahtevajo nazaj, sta tudi znameniti kip Nefretete, ki je trenutno na ogled v Berlinu, in Kamen iz Rosette, ki ga hranijo v londonskem Britanskem muzeju. Na podlagi znamenitega granitnega kamna je francoski jezikoslovec Jean-Francois Champollion leta 1822 razvozlal hieroglife, še danes pa velja za enega največjih magnetov muzeja, ki letno privabi več kot pet milijonov obiskovalcev.

Kip Nefretete, ki si ga lahko ogledajo turisti v Berlinu, pa tudi velja za neprecenljiv zaklad egipčanske umetnosti. Tri tisoč let stari kip je postal simbol starodavne lepote, še posebej z upodobitvijo vitkega vratu in elegantno usločene obrvi Nefretete.

V pogajanjih, ki naj bi potekala med Egiptom in Britanskim muzejem, Louvrom, muzejem v Bostonu ter dvema muzejema v Nemčiji, naj bi kot posrednik sodeloval Unesco.

Po poteh Grčije in Etiopije
Več držav je že poskusilo dobiti nazaj artefakte, za katere sodijo, da so del njihove kulturne dediščine, v zadnjem času pa sta bila najbolj izpostavljena primera Grčije in Etiopije. Grčija že več desetletij ob Britanskega muzeja zahteva vrnitev marmormega dela Partenona, v Etiopijo pa so pred kratkim iz Italije vrnili obelisk neprecenljive vrednosti.