Arheologi so odkrili največje staroegipčansko pokopališče. Foto: epa
Arheologi so odkrili največje staroegipčansko pokopališče. Foto: epa
Egipt je še vedno sanjska dežela vsakega arheologa.
Čeprav arheologi že več stoletij preiskujejo egiptovska tla, še vedno odkrivajo vedno nove dokaze o cvetoči staroegipčanski civilizaciji. Foto: epa
Staroegipčanski reliefi.
Stari Egipčani so za okraševanje sten porabili ogromne količine rdeče barve, za izdelavo katere so potrebovali železov oksid. Foto: epa

Arheologi so odkrili največje egipčansko grobišče doslej. Grobove naj bi izkopali pred približno 5.600 leti, v obdobju, o katerem zaenkrat tudi največji strokovnjaki za stari Egipt ne vedo prav veliko. Nove najdbe bi zato utegnile izpopolniti naše vedenje o zgodnejšem obdobju starega Egipta.

Pokopališče cvetočega mesta
Nahajališče pri kraju Kom El Ahmar so arheologi preiskovali že 5 let, šele sedaj pa se je pred njimi odprlo pokopališče, ki naj bi domnevno zraslo v času vladavine faraona Nakade II. Tedaj je na tem območju cvetelo mesto Hierakonpolis, ki je bilo okoli leta 3.600 pred našim štetjem največji urbani center ob reki Nil.

Kremena so se le redko lotili
Ob grobišču so arheologi odkrili kipec kravje glave, izdelan iz kremena. Figurica na prvi pogled ni nič posebnega, vendar pa so v vseh stoletjih preiskovanja pod puščavskim peskom zakopanih antičnih zakladov našli le 50 kipcev iz kremena. Zato veljajo med egiptologi za najdbe neprecenljive vrednosti.

Pečati misije "železovega oksida"
Nedavno pa je ekipa arheologov odkrila tudi 26 žigov kralja Keopsa, čigar slavo je zapečatila predvsem njegova nečimrnost, ki je botrovala gradnji največje egipčanske piramide. V njej je Keops pokopan. Generalni sekretar egiptovskega Višjega sveta za egipčanski stari vek, Zahi Havas, je pojasnil, da je žige uporabljala misija, ki ji je faraon Keops naložil nalogo najti bogata nahajališča železovega oksida.

Čeprav poslanstvo misije ne zveni prav pomembno - železov oksid so Egipčani uporabljali za izdelavo rdeče barve -, pa je naloga vendarle imela velik simbolni pomen. Rdečo barvo so namreč uporabljali za dekoracijo piramid, te pa je bilo potrebno graditi čim hitreje, da bi bile do smrti vladarja pripravljene za vselitev njegove mumije.

Kako so veslali stari Egipčani?
Sreča pa se je nasmehnila tudi arheologom, ki prekopavajo zemljo ob Rdečem morju. V drugi polovici aprila so namreč v eni od jam, ki ležijo neposredno ob morju, odkrili 4.000 let stara vesla. Preučevanje oblike vesel bo arheologom ob sodelovanju fizikov pomagalo odkriti, kakšno tehniko veslanja so uporabljali stari Egipčani.