i sploh ni bilo usojeno, da bi živela dlje kot nekaj mesecev.
Za svetovno razstavo Expo 58 so si Andre Waterkeyn ter brata Andre in Jean Polak zamislili nenavadno strukturo: 165-milijardokrat povečano molekulo železovega kristala.
Devet krogel s premerom po 18 metrov povezujejo cevi, v petih izmed njih so dvorane in razstavni prostori, do katerih vodijo dvigala. Tri so prazne zaradi varnostnih razlogov, z vrhnje pa se odpira pogled na Bruselj z okolico.
Izvirno je bilo zamišljeno, da bi struktura temeljila na kroglah, a so jo pozneje zaradi neodpornosti proti močnim sunkom vetra, ki v Belgiji niso nič neobičajnega, okrepili z dodatno podporo.
Atomium, ki v višino meri 102 metra, videti pa ga je tudi od več kilometrov daleč, še 56 let pozneje buri duhove in domišljijo, pri CNN-u so ga označili za "najbizarnejšo stavbo v Evropi". Ki, po naključju, stoji tudi v upravni prestolnici Evrope.
Pred desetletjem so Atomium začeli prenavljati, dela so bila končana na začetku leta 2006. Med drugim so zbledele aluminijaste plasti na kroglah zamenjali z nerjavečim jeklom. Premožnejši zbiralci so si lahko koščke aluminija privoščili kot spominek, z zbranimi sredstvi so financirali del prenove.
Kot piše na spletni strani objekta, gre za "totem bruseljske panorame: ne stolp ne piramido, malce kvadratno, malce okroglo, na pol poti med skulpturo in arhitekturo". Hkrati je to "ostanek preteklosti z odločno futurističnim videzom", so zapisali.
Leta 1958, ko je gostil svetovno razstavo v Bruslju, je Atomium "simboliziral demokratično voljo ohranjanja miru med narodi, vero v napredek, tako tehnični kot znanstveni, in optimistično vizijo prihodnosti sodobnega, novega supertehnološkega sveta za boljše življenje človeštva".
Oglejte si nekaj fotografij slovite strukture, ki obiskovalce Bruslja zvabi tudi na obrobje mesta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje