Na sliki je menda del staroegipčanske pekarne z dvema pečema in lončarskim kolesom. Foto:
Na sliki je menda del staroegipčanske pekarne z dvema pečema in lončarskim kolesom. Foto:

Naselbina, ki so jo zgradili okoli leta 2134 pr. n. št., se je razcvetela okoli leta 1700 pr. n. št. K stavbam, ki so jih raziskovalci z univerze Yale odkopali pri mestu Um al Mavagir, je sodila tudi pekarna. Po velikosti zgradbe sklepajo, da v njej v starih časih niso pekli kruha le za mestne prebivalce, temveč verjetno tudi za vojake, nastanjene v Khargi. Sama razporeditev administrativnih prostorov in delavnic priča o neverjetnih organizacijski učinkovitosti starih Egipčanov. Med drugim so odkopali tudi dve peči za peko kruha in lončarsko kolo, na katerem so oblikovali modele za peko kruha.

Postojanka na poti v Sudan
Generalni sekretar egiptovske uprave za kulturno dediščino v Kairu, Zahi Havas, je pojasnil, da je bila pravkar odkrita naselbina, ki od severa proti jugu meri en kilometer in od vzhoda proti zahodu 250 metrov, verjetno tudi upravno središče na trgovski poti Darb al Arbain (Štiridesetdnevna cesta), ki je nekoč povezovala dolino Nila z mesti v današnjem Sudanu, tudi z Darfurjem.

Kharga, največja oaza v libijski puščavi, leži približno 170 kilometrov zahodno od Luksorja; stari Egipčani so jo poznali kot "Južno oazo". Arheologi so v preteklih 20 letih že večkrat opozorili na nevarnost divjih izkopavanj na tem območju.