Radijske igre so na Prvem in Arsu Radia Slovenija šest dni v tednu, na zahtevo pa še 30 dni po posameznem predvajanju.
Termin radijske igre na Prvem so oktobra v znamenju kriminalk. V produkciji Uredništva igranega programa Radia Slovenija je po štirih romanih Avgusta Demšarja nastala priredba za štiridelno kriminalno igrano serijo Primeri inšpektorja Vrenka. Serijo je za slušni jezik priredila Mateja Perpar, režiserja Ana Krauthaker in Klemen Markovčič pa sta jo prevedla v temačno in razgibano zvočno kriminalno krajino brez geografskih determinant. Dramaturginja je bila Vilma Štritof. Zvokovno je vse štiri dele oblikoval tonski mojster Urban Gruden, glasbeno pa Darja Hlavka Godina. Vrenkovi primeri tokrat skozi poslušalčevo uho raziskujejo nenavadne in zagonetne primere. Serija ohranja vse že poznane junake, poleg Vrenka še njegovo ženo Mojco, pa pomočnika Breznika in vedno pronicljivega sogovornika, tokrat v poenoteni podobi Forenzika. V osrednji vlogi Vrenka nastopa Matej Puc.
Kot prva bo na programu Olje na balkonu (4. 10.). Višji inšpektor Martin Vrenko razvozlava primer umora zdravnika, v katerega naj bi bila vpletena skrivnostna ženska v rdeči obleki, a tudi njegova žena Mojca ne skopari z ugankami. Najlažje ni niti inšpektorjevemu pomočniku Brezniku, saj ta primer zanj pomeni opravljanje pripravniškega izpita. Stanovanjski blok, v katerem je živel umorjeni zdravnik, pa sčasoma odpira nove in nove povezave med svojimi stanovalci. Martin Vrenko – Matej Puc; Mojca Vrenko – Mojca Funkl; Marko Breznik – Voranc Boh; Marta – Sara Dirnbek; Marjanca Ribič – Ajda Toman; Nastja Novak – Barbara Medvešček; Milutin Latinović – Jožef Ropoša; Samuel Vraz – Branko Jordan; Forenzik – Blaž Šef.
Radijska igra Ura ljubezni ena prvih radijskih iger sploh iz leta 1930 madžarsko-hrvaško-nemško-češkega pisatelja in dramatika Ödöna von Horvátha pa v osišču pripovedi postavlja izum "skritega mikrofona". Z njim avtor lovi naključne pomenke parov na različnih krajih. Da pa bi bil zgodovinski kontekst zgodbe o socialnem in spolnem izkoriščanju sodobnemu poslušalcu razumljivejši, je igra uvodoma dopolnjena še s priredbo eseja Traugotta Krischkeja. V številčni zasedbi nastopajo – Boninsegna, Zvone Hribar, Jernej Šugman, Boris Juh, Saša Tabaković, Marijana Brecelj, Jurij Zrnec, Janez Albreht, Uroš Smolej, Marko Mandić, Nina Valič, Saša Tabaković, Polona Juh, Slavko Cerjak, Blaž Valič, Martina Maurič, Ivo Ban, Sabina Kogovšek, Aleš Valič, Vesna Jevnikar, Barbara Žefran, Nina Valič, Andrej Nahtigal, Ljerka Belak, Jurij Zrnec, Saša Mihelčič. Režiserka: Irena Glonar; dramaturg: Goran Schmidt; tonski mojster: Jure Culiberg; glasbena opremljevalka: Darja Hlavka.
V terminu radijske igre za otroke, ki pa v resnici postaja vse bolj transgeneracijski termin, saj zajema široko paleto poslušalcev, pa se prijatelja Zakaj in Vprašaj, ki se ves čas nekaj sprašujeta, kotalita iz enega duhovitega vprašanja v drugega. Igra je nastala po istoimenski gledališki uprizoritvi Lutkovnega gledališča Ljubljana in režiji Mileta Koruna. Vprašanja pa si zastavljata Urška Hlebec in Božo Volk.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje