V restavratorskem centru sta se tako znašli Groharjevi sliki, ki so ju pred petimi leti ukradli iz umetnikove rojstne hiše v Sorici ter ju znova odkrili spomladi letos. Deli Sveta družina in Rojstvo bodo predstavili v nedeljo na tradicionalni prireditvi Umetniškega društva Groharjeva hiša z naslovom Ivanova vrnitev. Poleg omenjenih slik bodo na ogled še štiri dela, ki so jih ukradli iz Groharjeve rojstne hiše v Sorici. Te so last Loškega muzeja, restavrirani pa tamkajšnje župnije.
Za restavracijo slik, ki sta v lasti župnije, so v Sorici zbrali 5.600 evrov. Iz restavratorskega centra bodo sliki v nedeljo pripeljali v Sorico, kjer bosta na ogled še uro po prireditvi, kjer bodo restavratorji obiskovalcem predstavili, kako poteka njihovo delo in kako ji vračajo njen prvotni sijaj. Sliki bodo zatem vrnili v restavratorske delavnice, saj ju tam čakajo nadaljnja dela, zatem pa bodo v dogovoru z župnijo znova razstavljeni v Groharjevi hiši.
Dragoceno spoznavanje barv in postopkov
Do zdaj so slike konzervirali in s tem ustavili propadanje, treba pa je še dopolniti manjkajoče dele barvnih plasti. Po pisanju časopisa Dnevnik je s potekom restavriranja zadovoljen tudi vodja Restavratorskega centra Jernej Hudolin, saj je to izjemna priložnost, da so lahko vzeli vzorce impresionistovih slik in analizirali barve, tehnologijo in postopke. S tem prihajajo do spoznanj in izkušenj, ki jim bodo koristile ob restavriranju drugih Groharjevih del.
Groharjeva dela so bila pogost cilj roparjev v zadnjih letih. Omenjeni sliki so ukradli leta 2007, decembra lani pa so iz Loškega muzeja v Škofji Loki odnesli kar tri Groharjeve portrete. Še dva so neuspešno skušali izrezati iz okvirjev. Z razstave Moč portretov so tako izginile slike Petermanova Francka, Deklica in Mileva Zakrajšek, v muzeju pa pustili poškodovani sliki Kmet iz Sorice in Dekle iz Sorice.
Sicer pa Groharjev opus obsega približno 260 slik, ki se v kakovosti precej razlikujejo. Najslavnejše slike so Macesen, Pomlad in Sejalec, podobe, v katerih so prepoznavali mit slovenstva, njegove krajine pa sprejemali kot podobe domovine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje