Hiša Ennis naj bi bila edina hiša, za katere nakup je zanimanje kdaj izrazil Jim Morrison, je nekoč izjavila njegova vdova. Foto:
Hiša Ennis naj bi bila edina hiša, za katere nakup je zanimanje kdaj izrazil Jim Morrison, je nekoč izjavila njegova vdova. Foto:
Hiša Ennis
Tako kot vsakdo in vse, kar ima mesto v popkulturi, se je tudi hiša Ennis pojavila v seriji South Park: v epizodi Wing iz leta 2005 je bila sedež kitajske mafije.
Hiša Ennis
Hiša ima status kulturnega spomenika mesta Los Angeles in je kot taka še dodatno zaščitena pred posegi vanjo.

Slovita hiša Ennis, ki je kot kulisa "nastopila" v filmih Iztrebljevalec (Blade Runner), Karate Kid III in Rush Hour, pa tudi v serijah Twin Peaks in Buffy, izganjalka vampirjev, gre z izhodiščno ceno petnajstih milijonov dolarjev na tržišče, je potrdila dražbena hiša Christie's.
Realna ocena lastne finančne (ne)zmogljivosti
Slabih 560 kvadratnih metrov veliko posestvo v Los Angelesu prodaja Fundacija Ennis, ki je nedavno končala prvo poglavje nujno potrebnih obnov, ki jih hiša po dolgih letih upiranja plazovom in potresom krvavo potrebuje (že od marca 2005 dalje je na seznamu najbolj ogroženih spomenikov ameriške Narodne ustanove za zgodovinsko obnovo). "Zaznali smo dober napredek, a v tem trenutku bi zasebni lastnik s pravo vizijo in z zadostnimi sredstvi bolje ohranil hišo, kot jo lahko neprofitna organizacija," je odločitev za prodajo utemeljil predsednik fundacije James DeMeo. Vrnitev zgradbe v zasebno last podpira tudi arhitektov vnuk Eric Lloyd Wright. "Moj dedek je hiše oblikoval zato, da bi ljudje v njih živeli. Ustvaril je prostor, a prostor postane samostojna ustvarjalna moč šele, ko v njem nekdo živi." Za obnovo bo potrebnih še približno od pet do sedem milijonov dolarjev.

Majevski preporod
Hiša Ennis, ki je zgrajena iz 27.000 betonskih kock s štiridesetcentimetrskimi robovi, pomeni zadnje in najlepše utelešenje Wrightovega poglavja gradnje poskusnih domov iz "tekstilnih kock" ("textile block homes"). Zanjo so značilni reliefni vzorci na posameznih kockah, ki so jih navdahnili simetrični reliefi majevske piramide v Uxmalu - temu obdobju arhitektovega ustvarjanja so nekateri zato rekli kar "majevski preporod". (Ker je Wright uporabil 24 različic vzorca, ponekod po eni, drugod po več straneh kocke, spet drugje z vstavki iz stekla in tako dalje, so imeli restavratorji z njimi ogromno dela).
Leta 1924 je Wright hišo zgradil za Charlesa in Mabel Ennis, lastnika veleblagovnice z oblačili, ki sta se ponašala s svojimi gostiteljskimi sposobnostmi. Mabel Ennis je hišo prodala že leta 1936 in od takrat je še nekajkrat zamenjala lastnika, dokler ni leta 1980 prešla v roke v ta namen ustanovljene fundacije.

Wrightova vizija za hišo se uresničuje
Lloyd Wright danes velja za enega največjih (in najbolj prolifičnih) arhitektov 20. stoletja; v prvi vrsti si je prizadeval za arhitekturo, ki bi se organsko vključila v naravno okolje, najbolj prepoznaven pa je verjetno po krožni obliki Guggenheimovega muzeja v New Yorku, katerega inavguracije mojster ni nikoli dočakal (pri skoraj 92 letih je l. 1959 umrl le nekaj mesecev pred njegovim dokončanjem). O hiši Ennis je leta 1924 novima lastnikoma v pismu položil na srce: "Vidita, končni rezultat bo na tistem hribu stal sto ali več let. Še dolgo po tem, ko nas ne bo več, bodo o njej govorili kot o hiši Ennis in ljubitelji lepega bodo k njej romali z vseh strani."