V razstavišču Pekarna bosta na ogled fotografska razstava in avdiovizualna inštalacija. Skupina kiparjev bo postavila nove spomenike, na ulicah in pločnikih pa bo na ogled pet gledaliških in plesnih predstav. Program bo vključeval še šest inštalacij, intervencij in performansov, potekale bodo tudi likovno-glasbena ustvarjalna delavnica in dve športni prireditvi.
Multimedijska splavitev festivala
Na otvoritvenem večmedijskem koncertu METAMORFOZA (Man – Mouse – Machine – Monom) v Letnem kinu bo domačin Stane Špegel, znan pod umetniškim imenom HouseMouse, predstavil svojo avtorsko glasbo in videoprodukcijo preteklih dveh let. Pridružili se mu bodo priznani džezovski basist in skladatelj Miha Koren, pevka in beatboxerka LadyBird, didžeridujski dvojec Digilespi in dubovsko usmerjeni MC MeetJah. Kot virtualni gostje bodo svoj delež dodali še Stanetovi stalni sodelavci: saksofonist Jure Pukl, klarinetist Goran Bojčevski in kitarist Non Finire mai. Svoje bo dodal še kolektiv The Stroj, v katerem danes igrajo že štirje Velenjčani.
V Pekarni pa bo na ogled inštalacija Društva producentov elektronske glasbe COGO, naslovljena ECHO: Refleksije prostora, ki prek eksperimentalnega pristopa predstavlja širšo plat in sestavo zvoka. Njen glavni namen je predstaviti naravo in industrijo kot neskončni paleti vizualnih in zvočnih elementov, s katerimi se lahko ustvarjalno izražamo, a jih zaradi svojega načina življenja malokdaj opazimo.
Od beatboxa do črno-belih aktov
Dejansko je bilo Velenje prizorišče prvega tekmovanja v freestylu, lani pa se je začelo novo obdobje tekmovanj, povezanih s kulturo hiphopa – BeatBox Battle. V Letnem kinu ob Škalskem jezeru bo drugo leto zapored potekalo tudi državno prvenstvo. Po končanem uradnem delu tekmovanja bo nastopil bosanski ustvarjalec rapa Edo Maajka.
V soboto bo tudi odprtje razstave La Loba Velenjčanke Tilyen Mucik. Njeni črno-beli ženski akti simbolizirajo prvinsko, divjo žensko, ki v sivinah monotonega vsakodnevnega 'scenarija', ki ga pišejo tako služba kot otroci, mož, hišna mačka in prijatelji, še zmeraj neguje in poudarja svojo divjo žensko psiho. Razstava bo na ogled v Pekarni – zapuščenem industrijskem objektu, ki so ga umetniki leta 2012 preuredili v ateljejski in razstaviščni prostor.
Čajanke z "oplemenitenimi" kolački - o konoplji v Kunigudri
V predfestivalskem dogajanju so že odprli prostorsko inštalacijo Kunigudra. V enem tednu so v podhodu pri Vili Bianci uredili 'coffee shop' – bar Kunigudra –, v katerem je tudi razstava konopljinih izdelkov. Projekt je namenjen ozaveščanju javnosti o uporabnosti raznih vrst konoplje kot vsestranske rastline s številnimi učinkovinami. V ponudbi bara so bili tudi kolački iz konoplje – z vsebnostjo THC-ja in brez.
V nedeljo bodo v sodelovanju z društvom Konopko pripravili čajanko, na kateri bodo s kmetovalci in uporabniki govorili o pridelavi in predelavi industrijske konoplje ter njeni uporabni vrednosti. V torek pa bodo govorili o samozdravljenju z različnimi vrstami konoplje in njenimi izdelki, predvsem pa o hašiševem olju. Za projekt so se odločili, ker so gibanja v podporo uporabi konoplje in legalizaciji marihuane v Sloveniji vse močnejša, zakonodaja pa zgolj z "lepotnimi popravki" v osnovi ostaja enaka, čeprav tako gospodarski kot ekonomski, zdravstveni in drugi družbeni dejavniki kažejo na pozitivne učinke legalizacije.
Z alternativo razburkati vsakdan
Festival mladih kultur Kunigunda je Mladinski center Velenje prvič organiziral leta 1998. Bistvo neprofitnega festivala je v nekaj dneh pripraviti čim več kulturnih dogodkov različnih zvrsti, ki "so zanimivi predvsem mladim, ne dolgočasijo starejših in niso preveč banalni za najzahtevnejše". Kunigunda namreč omogoča nekonvencionalnim kulturnim praksam in mladim neuveljavljenim umetnikom, da stopijo iz ozadja in razburkajo vsakdan. V velenjskem mladinskem centru menijo, da Kunigunda "osvobaja kulturo na urbanih prizoriščih v mestu". "Dokazuje, da je alternativna kultura prav tako kakovostna, izpovedna, zabavna in katarzična."
Festival mladih kultur Kunigunda se vsako leto – tako kot letos ob status konoplje - obregne ob kako družbeno problematiko, podira tabuje in odpira provokativne teme oziroma jih problematizira.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje