Foto:
Foto:

Medtem ko se v Franciji razvnemajo debate o upravičenosti odpiranja podružnic francoskih muzejev v jugozahodni Aziji, prav s tega konca sveta v Pariz priteka denar.

Težko pričakovano islamsko krilo, ki bi ga rad čim prej obiskal prvi mož Kuvajta, naj bi v Louvru odprli leta 2009, gradnja pa bo po trenutnih ocenah "požrla" približno 60 milijonov dolarjev. Šejk Al Sabah s petimi milijoni sicer ni prekosil savdskoarabskega princa - Valid Bin Talal je leta 2006 znameniti muzej razveselil s 17 milijoni evrov.

Dinastija Al Sabah ima rada umetnost
Kuvajtska dinastija Al Sabah ima v domovini veliko zbirko umetniških del, ki je bila od leta 1983 razstavljena v kuvajtskem Narodnem muzeju. Med zalivsko vojno so muzej oplenile iraške čete in umetnine odnesle v Bagdad. Po koncu vojne so zbirko Iračani sicer vrnili Kuvajtu, a muzej še vedno pogreša 59 umetnin. Kuvajtski emir Al Sabah je finančno podprl tudi Arabski inštitut v Parizu, primaknil je milijon evrov, njegov nečak Nasser Al Sabah pa je lani Louvru posodil umetnine iz svoje bogate zbirke.

Evropejci spoznavajo arabsko kulturo
Islamsko krilo v Louvru, muzeju, kjer hranijo okoli 10.000 primerkov islamske umetnosti, razstavljenih pa je le dobrih tisoč, bo po prepričanju Francije pripomoglo tudi k razumevanju islama, posledično pa morda tudi k boljšim odnosom med evropskim in arabskim kulturnim prostorom.

Podobno nalogo opravlja tudi pariški Arabski inštitut, katerega ustanovitev je leta 1980 podprlo 18 arabskih držav, kasneje pa se jim je pridružila tudi Libija. Po načrtih francoskega arhitekta Jeana Nouvela so Arabski inštitut gradili med letoma 1981 in 1987.