V okviru festivala, ki bo letos poletno mrtvilo prestolnice poživljal že triinpetdesetič, si bo mogoče ogledati velika glasbenoscenska dela in komorne koncerte, festival je pod svoje okrilje vzel mednarodno likovno kolonijo, organizira pa tudi poletni kino pod zvezdami na Ljubljanskem gradu. Direktor Festivala Ljubljana Darko Brlek je na festival povabil med drugim tudi Godalni sekstet Münchenske filharmonije in Komorni orkester Arpeggione, latino glasbo pa je prevzel Brane Rončel.
Ognjeni angel prvič v Sloveniji
Bolšoj teater je v Cankarjevem domu dvakrat uprizoril opero Sergeja Prokofjeva Ognjeni angel, ki je bila na prvi festivalski dan pri nas na ogled prvič. Krstna izvedba opere je bila leta 1955 na beneškem festivalu sodobne glasbe, v Rusiji pa je zgodbo o ljubezenskem trikotniku prvo uprizorilo Marijansko gledališče leta 1993. Postavitev, s katero je v Ljubljani nastopilo okoli 300 glasbenikov, je delo glasbenega direktorja Aleksandra Vedernikova in režiserke Francesce Zambello. Že pred uradnim začetkom festivala pa je v parku Zvezda in na Prešernovem trgu nastopil Papirniški pihalni orkester Vevče, ki je naznanil začetek LPF-ja.
Prepletanje naravnega in nadnaravnega
Opero v petih dejanjih je Prokofjev pisal osem let, med njenim nastajanjem pa je končal še dve drugi operni deli. Libreto je napisal po noveli Valerija Brjusova, ki je postavljena v srednjeveško Nemčijo. V njej se krvava resničnost prepleta z videnji in magijo, religija z misticizmom, zavest s podzavestjo, poduhovljenost z vraževerjem, svetost s silami pekla, so zapisali organizatorji festivala.
Ognjeni angel, ki so ga prvič v celoti izvedli šele po avtorjevi smti, je nabit z ustvarjalno energijo. Glasba se spreminja od čustveno toplih tonov do tonov, ki izdajajo ironičen odnos Prokofjeva do obravnavane teme. V glavnih vlogah nesrečne Renate in Ruprehta nastopata Tatjana Smirnova in Valerij Aleksejev.
Po operi še koncert Bolšoj teatra
Prvi trije festivalski dnevi so popolnoma v znamenju slovite ruske umetniške hiše, ki bo ob Ognjenem angelu ljubljanskemu občinstvu predstavila tudi svoje videnje Šostakovičeve Simfonije št. 7 v C-duru in Koncerta za violončelo in orkester št. 2. Orkestru Akademskega državnega Bolšoj teatra bo dirigiral Aleksander Vedernikov, solist na violončelu pa bo Aleksander Knjažev. Za njimi bosta nastopili mezzosopranistka Bernarda Fink in harfistka Mojca Zlobko Vajgl. V nedeljo bo dogajanje v Ljubljani popestril Ansambel za sodobno glasbo MD-7, ki bo pod vodstvom Pavla Mihelčiča predstavil sedem novih del.
Rončelovi predlogi
Za tri koncerte je Križanke rezerviral Brane Rončel, ki občinstvu predlaga obisk Davida Calzada (predstavil bo svoj projekt La Charanga Habanera), kubanskega sondera Adalberta Alvareza in zasedbe Manhattan Transfer.
Do konca julija se bodo zvrstili še koncert argentinskega tenorista Marcela Álvareza in simfonikov RTV Slovenija, Orkestra Slovenske filharmonije z Georgeom Pehlivanianom, gostovanje baleta Austin iz Teksasa ter komorni koncerti na Ljubljanskem gradu in v frančiškanski cerkvi.
Filmi v soju zvezd
Med 15. in 30. julijem pa bo LPF tudi filmsko obarvan, saj se bodo vsak večer ob desetih pod zvezdami prižgali reflektorji in predvajali filme Kava in cigarete, Motoristov dnevnik, Razpoložena za ljubezen, Cvetje v jeseni, Večno sonce brezmadežnega uma, Z glavo ob zid, Trojčice iz Bellevilla, Teroristka, Heroj, Hiša letečih bodal, Punčka za milijon dolarjev, Stranpota, Jesen prihaja, Dunja moja, Grazijin otok in Ples v dežju.
Vroče vstopnice s 40-odstotnim popustom
Za nekatere prireditve je bilo že pred začetkom prodanih približno pol vstopnic, Hoffmannove pripovedke pa so že razprodane. Za nekatere prireditve, ki bodo večinoma potekale v Križankah in Cankarjevem domu, letos prvič pa tudi v Stari elektrarni, bodo na voljo tudi t. i. vroče vstopnice, ki bodo 40 odstotkov cenejše od običajne cene.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje