Arhitekti britanskega birooja RJMM so z veseljem pozdravili odločitev mestnih oblasti, da se lahko gradijo tudi višje stavbe, in dodali, da je to korak naprej v razvoju St. Peterburga. Foto:
Arhitekti britanskega birooja RJMM so z veseljem pozdravili odločitev mestnih oblasti, da se lahko gradijo tudi višje stavbe, in dodali, da je to korak naprej v razvoju St. Peterburga. Foto:
Peterburg je nastal leta 1703 na željo Petra Velikega, ki se je odločil, da bo na močvirnatem območju postavil mesto ustrezno evropskim klasicističnim vzorcem. Stavbe so sicer velike, a niso višje od stotih metrov. Nebotničnik ob Nevi bi torej močno izstopal.
V notranjosti bo poleg pisarn v posameznih nadstropjih tudi veliko število družabnih prostorov in zelenih območij, tako da bodo lahko zaposleni dostopali do njih, ne da bi porabljali energijo za uporabo dvigal.

Unesco namreč meni, da bi načrtovana višina stolpa (natančneje 396 metrov) kvarila podobo starega dela Petreburga, kjer stavbe niso višje od 100 metrov, poleg tega pa tudi podobo Rusije. Zato so pozvali Rusijo, naj ustavi gradnjo stolpa, kjer bodo poslovni prostori ruskega naftnega giganta.

Lokalne oblasti so ta teden sicer dokončno potrdile in odobrile načrte spornega stolpa in s tem pa prebudile vse varstvenike kulture, ki bedijo nad svetovno kulturno dediščino, na listo katere je vpisno tudi staro mestno jedra St. Peterburga. Unesco opozarja, da bi nebotičnik, ki bi se vzpenjal nad mesto ob nabrežju reke Neve, lahko mesto prestavil med ogrožene dediščine sveta. "Upamo, da državne oblasti ne bodo sprejele gradnje," je povedal Gregorij Ordzhonikidze, generalni sekretar ruskega Unesca.

Na drugi strani pa stoji županja Peterburga Valentina Matvijenko, ki pravi, da bi projekt mestu koristil in prinesel več delovnih mest.

Zelen nebotičnik - tako in drugače
Stolp okta, kot se bo imenoval nebotičnik, je delo britanskega arhitekturnega biroja RMJM in po njihovih besedah bo šlo za eno izmed najbolj do okolju prijaznih in varčnih visokih zgradb na svetu. Navdih za obliko so arhitekti dobili iz reke Neve, ki teče skozi St. Peterburg, iz njene vedno spreminjajoče se svetlobe, odseva in valujočih se vodnih delčkov, ki se pretakajo skoznjo.

Pet stranic nebotičnika se zvija proti nebu in se na koncu združijo v koničast vrh. Kar dela zgradbo zeleno, je njen "ekoskelet", nizkoenergijski "plašč", sestavljen iz dveh plasti pološčenega stekla z atrijem med zunanjimi in notranjimi stenami, kjer bodo nasadili na stotine dreves in drugih rastlin. Ta vmesni predel bo zgradbo oskrboval z naravno ventilacijo in sončno svetlobo za notranjo razsvetljavo, obenem bo deloval tudi kot termalna izolacija, ki bo ohranjala toploto zgradbe med mrzlimi zimami s temperaturami več kot 30 stopinj Celzija pod ničlo in jo ohlajala med poletjem, ko temperature presežejo 30 stopinj Celzija.

Brez dvigal
Poleg pisarn bo v posameznih nadstropjih tudi veliko družabnih prostorov in zelenih območij, tako da bodo lahko zaposleni dostopali do njih, ne da bi porabljali energijo za uporabo dvigal. Ekološko varčni bodo poleg že omenjene inteligentne fasade tudi oskrba z vodo, gretje in ventilacija. Arhitekti upajo, da bodo njihovi ekološko čisti načrti navdih tudi za še kakšnega kolega.