Simoniti je na novinarski konferenci v okviru predloga zakona interventnih ukrepov za blažitev posledic epidemije novega koronavirusa predstavil ukrepe, ki se nanašajo na področje kulture ter zadevajo predvsem javne zavode in samozaposlene v kulturi, ki so najranljivejša skupina.
Pogosto na projekte vezano delo
Država bo samozaposlenim namenila izredno finančno pomoč v obliki trimesečnega univerzalnega temeljnega dohodka. Za zdaj predlog zakona predvideva, da bodo za marec prejeli 350 evrov, če bodo dokazali upad dohodka v primerjavi s februarjem za vsaj 25 odstotkov. Nato pa še 700 evrov za april in maj, če bodo dokazali vsaj 50-odstotni upad dohodka v primerjavi s februarjem.
Hkrati jim bo država krila vse pripadajoče prispevke za socialno varnost od začetka epidemije do njenega izteka. V zvezi s samozaposlenimi po Simonitijevih besedah na ministrstvu za kulturo vodijo tri skupine, ki spadajo v ta okvir. Prvo skupino predstavljajo samozaposleni, ki se ukvarjajo z različnimi umetniškimi praksami, v drugi skupini so samostojni novinarji, v tretji pa verski uslužbenci. Upravičencem ne bo treba predložiti pogodb in drugih dokazil, temveč bodo izpolnili za to namenjeno izjavo in jo predložili FURS-u.
Vendar ker so samozaposleni v kulturi pogosto vezani na projekte, je pristojno ministrstvo pripravilo dopolnilo k predlogu zakona. V zakonu namreč piše, da morajo izpad dohodkov za pridobitev nadomestila dokazovati v primerjavi s februarjem. Glede na dopolnilo pa bi samozaposleni svoje stanje dokazovali na podlagi dohodkov iz zadnjega pol leta, saj so pri delu vezani na projekte in ni nujno, da so v februarju sploh imeli kakršne koli dohodke.
Mediji, nevladne organizacije in javni zavodi
Glede vprašanja pomoči medijem je minister povedal, da bo tako kakor na drugih področjih država poskrbela za plače uslužbencev. Na letošnjem razpisu za medije že dodeljena državna sredstva za projekte bodo izplačana, kakor je bilo predvideno. Med njimi so tudi takšni, ki že tečejo in bodo sredstva zanje izplačana, ko bodo končani, kakor je bilo tudi predvideno.
Simoniti je glede nevladnih organizacij v kulturi pojasnil, da bodo po predlogu zakona kot delodajalci upravičeni do izplačila nadomestil plače delavcev, ki jim začasno ne morejo zagotavljati dela zaradi posledic epidemije. Za javne zavode, ki se financirajo iz proračuna, pa je dejal, da jim država nadomešča vse transferje oziroma dohodke, ki izhajajo iz plač.
Oprostitev plačila RTV-prispevka za nekatere pravne osebe
"RTV Slovenija ne bo izdala računov za april pravnim osebam in samostojnim podjetnikom, ki se jim obračunava prispevek za sprejemnike v javni rabi in v nastanitvenih obratih," je pojasnil minister Vasko Simoniti. To torej ne velja za fizične osebe.
Glede prispevka po njegovih besedah velja še: "Regionalne in druge televizije so v času epidemije oproščene plačila storitev distribucije TV-signala RTV Slovenija. Prav tako se oprosti plačilo frekvenčnine, ki jo regionalne in druge televizijske postaje plačujejo AKOS-u." Vendar pa minister podrobnosti teh ukrepov ni pojasnil. Ob tem prav tako nima ocene, koliko bo finančno vreden ta ukrep.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje