Muzej bo po novem sicer od aprila do novembra znova odprl svoja vrata, saj je resorno ministrstvo Pomorskemu muzeju Sergej Mašera Piran, ki ga upravlja, v nasprotju z lani uspelo zagotoviti minimalno vsoto denarja, kar pa še vedno ne omogoča njegovega širšega delovanja.
Zgolj odprtje muzeja - brez dodatnih dejavnosti
Aprila 2015, ko so jim na pomoč z dežurstvi priskočili muzejski delavci iz vse Slovenije, je bil muzej odprt vsak dan. Zatem so se omejili le na dva dni na teden in na najavljene skupine.
Od ministrstva za okolje in prostor bodo zdaj prejeli 15.000 evrov, kar je, kot poudarja Juri, bistveno manj, kot predvideva leta 2011 sprejeti načrt upravljanja Krajinskega parka Sečoveljske soline. Po načrtu bi namreč morali prejeti 35.000 evrov. Sredstva, ki jih bodo prejeli od okoljskega ministrstva, jim bodo omogočila, da odprejo muzej brez drugih dejavnosti - brez mednarodnega tabora, razstav in brez dodatnih akcij. Del sredstev bodo uporabili za publikacije, večji del pa za delo, je še povedal Juri.
Muzej je do leta 2011 od vstopnin in prodaje soli po Jurijevih besedah letno pridobil okoli 50.000 evrov. Sprejeti načrt upravljana pa muzeju ne dovoljuje ustvarjanja lastnih prihodkov iz vstopnin in trženja muzejske soli. To in skrb za solna polja je prevzel koncesionar, podjetje Soline.
Vprašanje upravljanja solnih polij
Glede upravljanja solnih polj je Juri povedal, da bi jih želeli znova dobiti v upravljanje, če bi bili pogoji takšni, da bi jim to omogočili: "Znova bomo morali proučiti možnost upravljanja muzeja, pa tudi trženja muzejskih zbirk. Trenutno nam načrt upravljanja krajinskega parka ne dovoljuje ustvarjanja lastnih prihodkov iz vstopnin in trženja soli."
Po petem letu, odkar je načrt začel veljati, v muzeju ugotavljajo, da podjetje Soline solnih polj ne vzdržuje zadovoljivo. Muzej, ki je kulturni spomenik državnega, tako pravzaprav stagnira.
Skrb za solinarski podmladek
V preteklosti so v muzeju delali solinarji, ki so svoje znanje predajali mladim, nato je bilo to prekinjeno, ko je skrb za solna polja prevzelo podjetje Soline. Tako se je, kot poudarja Juri, izgubila cela generacija, zato je vprašljivo, kako bi bilo izvedljivo ponovno muzejsko pridobivanje soli.
Še zmeraj so v stiku s starimi solinarji in mladimi, ki so pridobili ta znanja, zato bi se, če bi znova dobili v upravljanje solna polja, znova prizadevali vzpostaviti nekdanje stanje. Za to bi potrebovali dodatna državna finančna sredstva ali pa nov sistem financiranja - vstopnine in možnost prodaje soli.
Nujno konstruktivno sodelovanje vseh vpletenih
Ob tem Juri dodaja, da načrt upravljanja v letošnjem letu predvideva tudi evalvacijo uspešnosti delovanja. Kot je povedal, v muzeju pričakujejo, da bodo lahko podali tudi svoje predloge in argumente. "Menim, da moramo k temu konstruktivno pristopiti okoljsko ministrstvo, ministrstvo za kulturo, koncesionar in muzej." V sedanji situaciji kot glavno težavo pa Franco Juri izpostavlja, da se okoljsko ministrstvo ne drži zaveze financiranja iz načrta upravljanja. Tako je bil muzej po njegovih besedah od leta 2011 do danes oškodovan za 65.000 evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje