Uvodne besede je v vabilu na drevišnjo slovesnost v Prešernovem parku v Podgorici zapisal častni konzul Črne gore v Sloveniji Vojislav Kovač.
Na Kovačevo pobudo so namreč v črnogorski prestolnici, natančneje v Moskovski ulici v novozgrajenem parku pri zgradbi črnogorske radiotelevizije, postavili spomenik Francetu Prešernu. Tako park kot spomenik je projektiral arhitekt Rok Žnidaršič.
Ob 200. obletnici Njegoševega rojstva
Prav tako na Kovačevo pobudo so postavili Njegošev spomenik v Ljubljani, in sicer na križišču njemu posvečene ulice in Šmartinske ceste. Spomenik enemu največjih črnogorskih pesnikov, ki je bil povezan tudi s slovenskimi jezikoslovci in kulturniki, kot so Jernej Kopitar, Stanko Vraz in Fran Miklošič, so odkrili ob 200. obletnici njegovega rojstva.
Kulturne odnose med državama bo zdaj okrepil še Prešernov spomenik, katerega postavitev je že lani napovedal črnogorski zunanji minister Srđan Darmanović ob obisku pri slovenskem kolegu Karlu Erjavcu.
Prešernov spomenik ob dnevu državnosti
Po navedbah iz odloka o postavitvi spomenika je spomenik izdelan iz naravnega in umetnega kamna ter brona v obliki kvadra velikosti 3,5 krat 2,8 krat 1,8 metra.
V obrazložitvi odloka, ki ga je podpisal župan Podgorice Slavoljub Stijepović, je zapisano še, da ima Prešernovo delo mednarodni kulturni in humanistični značaj ter da je soglasje k postavitvi spomenika dalo tudi črnogorsko ministrstvo za kulturo.
Spomenik našemu največjemu pesniku bodo v Podgorici odkrili prav danes, torej na dan, ko Slovenija praznuje dan državnosti, in sicer ob 19. uri.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje