Kip Nefretete so našli leta 1912 in kmalu zatem so ga prepeljali v Nemčijo. Od takrat se je selil od kleti, protiletalskega zaklonišča in rudnika do provizoričnega razstavišča. Zdaj bo ob približno 1.200 drugih predmetih iz časa starega Egipta na ogled v Starem muzeju v Berlinu, ko bo končan Novi muzej, pa se bo 3.300 let staro poprsje preselilo vanj. Za 50 centimetrov visoko starino je že dolgo veliko zanimanja, saj si jo je samo v zadnjih štirih mesecih ogledalo 120.000 ljudi.
Veličastne prihod EgipčankeOd marca je Nefretete domovala na razstavišču na Potsdamer Platzu, zdaj pa so jo ob spremstvu varnostnikov pospremili v Stari muzej, kjer bo od sobote razstavljena v veliki stekleni vitrini. Na 1.300 kvadratnih metrih bodo ponovno uprizorili prihod Egipčanke, ki ga direktor egiptovskega muzeja na otoku Dietrich Wildung napoveduje kot prvi resnično veličasten prihod Nefretete.
Stara lepotica bo osrednji eksponat razstave, ki se bo osredotočila predvsem na obdobje okrog 1.300 pr. n. št., predstavljena pa bodo tudi druga obdobja. Razstavljeni artefakti ne bodo na ogled po kronološkem vrstnem redu, ampak bodo sarkofagi, zlatarski izdelki, papirusi in ostanki glinenega posodja predstavljeni v tematskih sklopih.
Nefretete ostaja v Nemčiji
V zadnjih letih je vedno bolj aktualno vračanje zaplenjenih in odnešenih umetnin v njihovo domovino, o vračanju Nefretete Egiptu pa so govorili že leta 1933. Takrat so načrtovali, da poprsje žene faraona Amenofisa IV., poznanega kot Ehnaton, odpeljejo v Egipt, še posebej pa se je za to zavzemal takratni pruski ministrski predsednik Hermann Göring. Hitler je ideji o vrnitvi umetnine močno nasprotoval, saj si je slavni kip že predstavljal v nemški prestolnici. Nefretete naj bi bila osrednji eksponat novega egiptovskega muzeja, samo njej pa naj bi bila posvečena posebna dvorana s kupolo.
Ideja pa se ni uresničila in po enem od letalskih napadov v drugi svetovni vojni se je Nefretete znašla v nekem rudniku v pokrajini Turingija. Pod zemljo so ga našli ameriški vojaki, ob delitvi Nemčije pa je kipec dobil zahodni del države.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje