Trak sta prerezala direktorica knjižnice Marjeta Kamenšek in ljubljanski župan Zoran Janković. Foto: MMC RTV SLO
Trak sta prerezala direktorica knjižnice Marjeta Kamenšek in ljubljanski župan Zoran Janković. Foto: MMC RTV SLO
Knjižnica Šiška
Odprtje novih prostorov Knjižnice Šiška. Foto: MMC RTV SLO
Odprtje Knjižnice Šiška

Kot je ob odprtju povedala direktorica knjižnice Marjeta Kamenšek, bo knjižnica postala krajevno središče kulture in zabave ter bo zagotavljala temelje za učenje od mladosti do starosti. Kamenškova dodaja, da je za sodobno knjižnico ključnega pomena računalniški in komunikacijski sistem, "srce knjižnice pa so knjižničarji".

Knjižnica bo tako postala središče kulture in zabave, "zagotavljala bo temelje za učenje od mladosti do starosti, za samostojno sprejemanje odločitev, za kulturni razvoj posameznikov in skupin ter opravljala druga poslanstva, kot jih terja Unescov manifest o splošnih knjižnicah", je še povedala Kamenškova.

Knjižnico so odprli ob skorajšnji 130-letnici ustanovitve narodne čitalnice v Spodnji Šiški in na mednarodni dan knjig za otroke.

Janković: Po knjižnici v Šiško še garaže
Ob tem se je zahvalila MOL-u in njenemu županu Zoranu Jankoviću, "ki je z njemu lastno odločnostjo pripeljal ta projekt do uspešnega konca". Janković je ob odprtju povedal, da imajo v tem mandatu srečo, da je knjižnica nastala. Dodal je še, da je treba urediti le še knjižnico v četrtni skupnosti Moste, kar pa jim v tem mandatu ne bo uspelo.

Janković je napovedal še projekt v četrtni skupnosti Šiška - graditev novih podzemnih garaž za občane. Kot je dejal, se Šiška hitro razvija "in potrebno je iskati tudi tisto, kar ščiti javni interes". Ob tem je Ljubljančane pozval, naj Ljubljano varujejo, da bo "čista, varna in socialna".

Knjižnica deluje že več kot 50 let
Knjižnica Šiška ima svoje korenine v Narodni čitalnici v Spodnji Šiški, ki je bila ustanovljena leta 1878. Poleg bogatega družabnega življenja je v okviru čitalnice delovala tudi knjižnica. Leto 1956 šteje za začetek delovanja knjižnice, saj je bila odtlej finančno in organizacijsko samostojna do marca 2008, ko je MOL sprejel sklep o združitvi vseh ljubljanskih splošnih knjižnic. Zadnjič so jo preselili leta 1967, leta 1975 pa so iz imena spustili besedo ljudska, od takrat se imenuje Knjižnica Šiška.

V okvir Knjižnice Šiška spadajo še knjižnice v Šentvidu, Medvodah, Vodicah, Gameljnah in Vodnikovi domačiji. Novi prostori Knjižnice Šiška so na Trgu komandanta Staneta 8.

Odprtje Knjižnice Šiška