Potem ko smo predstavili nekaj najlepših renesančnih portretov, je prav, da se ustavimo še v času umetniške dramatičnosti in veličastnosti, torej v obdobju, ki ga danes imenujemo barok.
Smernice, ki so jih postavili na Tridentinskem koncilu (1545–63), kjer so se strinjali, da naj bi umetnost nagovarjala predvsem tiste manj izobražene ljudi in zato spregovorila v toliko bolj pripovednem in dramatičnem jeziku, so se v umetnosti začele v likovnem ustvarjanju uveljavljati na prelomu iz 16. v 17. stoletje. S svojim značilnim naturalizmom jih je znal uresničiti italijanski slikar Caravaggio, ki je šel za nekatere naročnike pri svojem naturalističnem podajanju celo nekoliko predaleč, a je kljub temu postavil temelje, na katere so se naslanjale naslednje generacije umetnikov tako na Apeninskem polotoku kot drugje po Evropi. Obdobje mednarodnega umetniškega genija Osrednji center umetniške produkcije je bil Rim in v stoletju, ko je Italija politično počasi propadala, je hkrati uživala stoletje neprimerljive umetniške produkcije. V 17. stoletju nobena od italijanskih držav ni bila sila, s katero bi morali v Evropi računati, papeštvo pa ni bilo več kos rastočemu nacionalizmu, ki je enako prizadeval katoliške in protestantske dežele. Hkrati so svoje velike slikarje dobile tudi Španija, Francija, Holandija in Flandrija. A čeprav so umetniki, kot so Rubens, Rembrandt, Van Dyck in Velasquez s svojo slavo celo presegli italijanske mojstre, sta bila še vedno Italija in Rim tista, kamor so odpotovali, da so dobili za svoje mojstrstvo obvezno znanje. Visoko mesto, ki ga je dobil portret v hierarhiji umetniških žanrov v času renesanse, je ohranil še naprej. Mojstri so se pri ovekovečenju podob svojih sodobnikov na eni strani naslanjali na delo svojih renesančnih vzornikov, hkrati pa žanr razvijali naprej. Predstavljamo nekaj obrazov, ki so živeli v času največjih baročnih mojstrov. Maja Kač maja.kac@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje