Območje se lahko za gradnjo sprosti samo, če tako dopuščajo raziskave, vendar nekateri svetniki, ki so odloku nasprotovali menijo, da ta omogoča gradnjo podzemne garaže. Odlok o razglasitvi najdišča za spomenik lokalnega pomena so svetniki potrdili s 27 glasovi za in 11 proti.
Odlok določa, da je arheološko najdišče kot celota pomemben vir za razumevanje zgodovine Ljubljane in da ima velik potencial za nazorno predstavitev zgodovine poselitve in razvoja mesta. Na najdišču so del obrambnega sistema stare Ljubljane - barbakan, Kloštrska vrata in obzidje ter del mestnega sakralnega predela, med drugim samostanska cerkev.
Odlok določa varstveni režim, ki predvideva, da so posegi in dejavnosti na tem območju "dopustni, vendar se lahko načrtujejo in izvajajo, če se na osnovi šibko invazivnih arheoloških raziskav v obliki arheološkega testnega izkopa izkaže, da je zemljišče možno sprostiti za gradnjo oziroma prezentacijo na mestu".
Očitki o pravem namenu odloka
Po mnenju Anžeta Logarja (SDS) je nenavadno, da "branimo spoštovanje kulturne dediščine, hkrati pa dajemo zeleno luč za gradnjo". V svetniškem klubu NSi-ja so z dopolnilom, ki ni dobilo večinske podpore, predlagali, da bi varstveni režim določal podreditev vseh posegov varovanju najdišča in njegove prezentacije na mestu. Mojca Kucler Dolinar (NSi) je poudarila, da tovrstni odloki ne morejo istočasno določati zaščite in sproščati gradnje. Podobno večinske podpore ni dobilo niti dopolnilo, ki ga je predlagal svetnik SDS-a Mirko Brnič Jager in po katerem bi se v odlok vpisalo, da se vsa arheološka dediščina "ohranja na mestu v nespremenjeni obliki kot enotni in nerazdružljiv organizem".
Svetnik LDS-a Slavko Slak je na očitke nekaterih svetnikov, da se z odlokom omogoča gradnja garažne hiše pod tržnico, ki je sicer načrtovana več let, odgovoril, da ne vidi razloga za dvom o iskrenosti tistih, ki predlog podpirajo. "Vsa ljubljanska javnost ve, da gre tu za borbo za garažo pod ljubljansko tržnico," pa je poudaril svetnik Tomaž Ogrin (Zeleni Slovenije). Prepričan je, da bi morali opraviti javno razpravo o tem predlogu, Brnič Jager pa je predlagal referendum, s katerim bi ugotovili, kakšen je javni interes.
Po prenovi Petkovškovega nabrežja se obeta prenova Krekovega trga
Ljubljanski župan Zoran Janković je po seji dejal, da je Brnič Jager s svojim predlogom zamudil, saj so pred nekaj leti nekateri želeli referendum, povezan z gradnjo garaže pod tržnico, a niso uspeli zbrati dovolj podpisov za njegov razpis. Po njegovem mnenju gre pri omenjenih očitkih bolj za to, "da se nekateri že pripravljajo na volitve in politizirajo, o skrbi za razvoj Ljubljane pa so z njihove strani samo besede".
Janković je, kot pravi, trdno prepričan, da bo dočakal prenovo tržnice in da bo imelo območje mnogo večjo kakovost, podobno kot jo ima prenovljen Kongresni trg, pod katerim se prav tako nahaja garažna hiša. Kot je spomnil, so za garažo za tržnico že imeli gradbeno dovoljenje, ki je zaradi pritožbe padlo. Na osnovi sprejetega odloka pa bodo vložili spremenjeno prošnjo za izdajo gradbenega dovoljenja, ki predvideva, da sten garaže ne bodo več sidrali v sosednja zemljišča, ampak samo v okviru parcele pod tržnico. Pod Vodnikov spomenik pa, kot je pojasnil, ne bodo posegali. Po njegovih besedah najverjetneje tudi ne bo prišlo do izkopavanj pod Krekovim trgom, možno pa je, da bodo naredili samo hodnik za podzemni prehod do vzpenjače na Ljubljanski grad. Ko bodo zaključili prenovo Petkovškovega nabrežja, pa se nameravajo, kot je napovedal, lotiti tudi prenove Krekovega trga.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje