V sklepnem, šestem delu cikla Slabe ceste v režiji Ane Krauthaker dekle po nesreči povozi kokoš. To nesrečno, bežno dejanje na simbolni ravni daje slutiti vojno stanje, ki pod vprašaj postavlja človeški razum, empatijo in osebne meje civilistov, ujetih v vojnem območju ukrajinskega Doneškega bazena.
Radijska igra: Ivan Mrak, Slavko Grum in Primož Vresnik
Himnično tragedijo v petih stopnjevanjih Van Goghov Vidov ples je slovenski dramatik in prozaist Ivan Mrak napisal leta 1964: v njej je se naslonil na biografske podatke o naslovnem junaku, nizozemskem slikarju, ko se je leta 1888 zatekel v francoski Arles in k sebi povabil enega velikih francoskih slikarjev, prijatelja Paula Gauguina (Boris Kralj). V radijski igri v režiji Gregorja Tozona se razkriva dramatikova namera uporabiti van Goghovo (Radko Polič - Rac) usodo za izpoved lastnega pogleda na življenje kot izraz usodnosti, umerjane po višjem etičnem principu. Zato je van Gogh v Mrakovi tragediji predvsem metafora za človeka, ki se v svojem življenju odloči za brezpogojno dejanje: za zavezanost umetnosti, saj naj bi edina odkrivala resnico sveta. Radijska igra je nastala leta 1987, na sporedu pa bo v ponedeljek ob 22.05 na programu Ars.
Tudi četrtkov termin radijske igre programa Ars bo obarvan z dediščino slovenskih dramatikov: ob 22.05 bo na sporedu radijski omnibus črtic Slavka Gruma z naslovom Josipina. Radijsko igro je priredil Franc Uršič, v njej pa odzveni Grumov ambivalentni odnos do erotike: v izbranih proznih delih so ga namreč zanimali erotični stiki med socialno in generacijsko oddaljenimi posamezniki, pri tem pa delo zaokroža bogata erotična domišljija in razgibana notranjost. Radijska igra je nastala leta 1972 v režiji Iztoka Toryja.
Na Prvem programu bo v torek ob 21.05 na sporedu radijska igra Kačji virus Primoža Vresnika. Pustolovska drama s prvinami fantazijske srhljivke pripoveduje o katastrofi, ki doleti vaščane v majhni vasi ob Dravi zatem, ko mladi brodnik čez reko nevede prepelje nadnaravno silo. Vresnikova igra opozarja na skrito navzočnost zla in njegovo uničevalno moč, ki je ljudje v sebi ne zmorejo obvladati. Radijsko igro je leta 2001 režiral Aleš Jan.
Kratka radijska igra: Sklepni del premiere cikla Slabe ceste
V tem tednu se končuje šestdelni cikel Slabe ceste ukrajinske dramatičarke in scenaristke Natalje Vorožbit v režiji Ane Krauthaker, ki so mu poslušalke in poslušalci premierno prisluhnili v aprilskih in dveh majskih terminih kratke radijske igre na Prvem programu ob 22.40. Besedilo o mnogih obrazih vojne je v šestih delih izrisovala vojno stanje na območju ukrajinskega Doneškega bazena in njegovo civilno prebivalstvo v zaostrenih situacijah, ko so na preizkušnji posameznikova človečnost, zdrav razum in postavljanje osebnostnih in vrednostnih meja v odnosu do preživetja. To se izraža tudi v sklepnem, šestem delu cikla, ki se sicer dogaja pred vojno.
Dekle (Doroteja Nadrah) z avtom po nesreči povozi kokoš. Ko se želi opravičiti zakoncema (Iva Krajnc Bagola in Vladimir Vlaškalić), njihova interakcija hitro postane igra manipulacije in čustvenega izsiljevanja, prek katere se odstira napeto in nevarno vzdušje, ki na simbolni ravni napoveduje vojno in grozote, povezane z njo. Prejšnji deli cikla pa so še vedno na voljo za poslušanje na platformi RTV 365 ter v podkastu Kratka radijska igra na spletni strani programa Ars.
V sredo bo na programu Ars na sporedu kratka radijska igra Egista Zagoričnika Godot v puščavi. Leta 1992 so jo v režiji Igorja Štromajerja interpretirali Dario Varga, Borut Veselko, Bojan Emeršič, Nataša Dolenc in Matej Rus.
Radijska igra za otroke: krap Konrad s težavami s težo
Mladi poslušalke in poslušalci bodo v nedeljo ob 8.05 na Prvem programu lahko prisluhnili radijski igri za otroke Krap Konrad hujša. Napisal jo je slovenski pisatelj France Fortnerič, leta 1982 pa režiral Aleš Jan. Igra govori o zavaljenem krapu Konradu, ki nima volje do gibanja, svoj vsakdan pa povečini preživlja tako, da ždi nekje ob strani, spi in je. Potem pa ga ljubezen popolnoma spremeni – postane celo zmagovalec v plavanju!
Poslušalke in poslušalci lahko predvajanim radijskim igram prisluhnejo tudi v podkastih radijske igre na spletnih straneh Prvega in Arsa ter na portalu RTV 365, kjer so vsebine na voljo še trideset dni po predvajanju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje