Škoda po prvih ocenah na celotnem povirju reke znaša 200 tisoč evrov, v spodnjem delu pod bolnišnico pa 40 tisoč evrov. Z interventnimi ukrepi pa so že utrdili brežino pri dostopu do bolnišnice. Foto: RTV SLO
Škoda po prvih ocenah na celotnem povirju reke znaša 200 tisoč evrov, v spodnjem delu pod bolnišnico pa 40 tisoč evrov. Z interventnimi ukrepi pa so že utrdili brežino pri dostopu do bolnišnice. Foto: RTV SLO
Predmeti, rešeni iz neurja
V naplavinah so doslej našli 27 predmetov in 28 koščkov raznih predmetov, na katerih so se ohranile inventurne številke. Foto: RTV SLO
Franja, kakršne ni več. Škoda po prvih ocenah na celotnem povirju reke znaša 200 tisoč evrov, v spodnjem delu pod bolnišnico pa 40 tisoč evrov. Z interventnimi ukrepi pa so že utrdili brežino pri dostopu do bolnišnice. Foto: RTV SLO
Načrti za obnovo Franje

V soteski Pasice sedaj že rešujejo naplavine in iščejo izginule predmete. Ko bo končano osnovno čiščenje soteske, bo stroka pripravila gradivo za odpravo posledic in skušala oceniti stroške sanacije. Generalna ocena škode še ni podana, z njo prav tako ne želijo špekulirati, je na novinarski konferenci povedal minister za kulturo Vasko Simoniti.

Natančna ocena v dveh tednih
Ocena mora biti natančna in realna, saj se bomo lahko le tako potegovali za evropska sredstva; znana bo predvidoma v desetih ali štirinajstih dnevih, je povedal minister. Po njegovih besedah so se na ministrstvu odločili oblikovati ožji odbor, ki bi bil tedensko ali na dva tedna seznanjen o poteku akcij. V odbor je poleg sebe imenoval ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika, ministra za obrambo Karla Erjavca, poslanca SD Sama Bevka in župana Cerkna Jurija Kavčiča.

Predmeti niso (povsem) nenadomestljivi
Direktorica idrijskega muzeja Ivana Leskovec se obnove s finančnega vidika ne boji. Poleg vlade, ki bo zagotovila sredstva, so se odzvala nekatera podjetja, sredstva pa zbirajo tudi v zamejstvu. Predmeti v Franji so dokumentirani (fotografirani in izmerjeni) - skupaj je bilo inventariziranih 787 predmetov. V naplavinah so doslej našli 27 predmetov in 28 koščkov raznih predmetov, na katerih so se ohranile inventurne številke. Predmete je mogoče nadomestiti tudi s podobnimi, ki jih imajo drugi muzeji, in z replikami, je prepričan poslanec Bevk, ki ocenjuje, da bi bolnišnico z nekaj zavzetosti lahko obnovili v dobrih dveh letih.

Obnova samih barak - ostali sta le še dve - je sicer manjši zalogaj. Pred tem morajo z vidika narave preučiti vse zaščitne ukrepe za obvladovanje podobnih nesreč. Tam, kjer so stale barake, je ta hip namreč najmanj tisoč kubičnih metrov materiala.

Nevarnost še ni mimo
Kot je povedal Tomaž Pogačar z ministrstva za okolje in prostor, ki se je prav tako pridružilo obnovi, je Franja ogrožena z dveh strani; poleg vode jo ogroža tudi kamniti podor, za katerega so že izvedli delno sanacijo (v višini 158 tisoč evrov). Toda če kamniti podor ne bo dobro saniran, bo vedno ogrožal bolnišnico Franjo.

Na pomoč bo priskočila vojska
Ker je spomenik neposredno povezan z vojaško zgodovino, zamisel, da se bolnišnica vzpostavi v stanje, primerno za javnost, podpirajo tudi na ministrstvu za obrambo, je povedal Franc Stanonik. Ministrstvo bo pri obnovi ponudilo logistično podporo Slovenske vojske in Uprave za zaščito in reševanje, strokovno podporo prek vojaškega muzeja ter del finančnih sredstev.

Delo zaenkrat stoji
Na Cerkljanskem danes dežuje, zato na območju bolnice Franja ni delal nihče, saj bi bilo gibanje v soteski Pasice prenevarno. Sicer so že začeli z zelo zamudnim podiranjem ostankov barak, hkrati pa iščejo originalne predmete.V dveh tednih, če ne bo presenečenj, bodo odstranili vrhnjo plast streh in drugih ostankov barak, nato pa se bodo morali spopasti še z ogromnimi nanosi materiala.

Načrti za obnovo Franje