Če bodo arheološki geofiziki potrdili predvidevanja, utegne to območje postati eno največjih arheoloških rimskih najdišč pri nas. A pot do velikega rekreacijsko-arheološkega parka Panorama na Ptuju je še dolga.
Skupina mladih arheologov pod vodstvom mednarodno uveljavljenega raziskovalca na področju arheološke geofizike dr. Branka Mušiča s posebnimi metodami in najsodobnejšo tehniko raziskuje, kakšne arhitekturne ostanke skriva dva metra debela plast zemlje. Testne geofizikalne raziskave in arheološka izkopavanja namreč pričajo, da je bilo na Ptuju na območju Panorame in Vičave veliko rimsko mesto.
"Prve geofizikalne raziskave so pokazale dobro ohranjene ostanke rimskega mesta in pričakujemo podobne rezultate tudi na drugih delih Panorame, ki jih raziskujemo zdaj. Obetamo si lahko natančen vpogled v osrednji del rimskega mesta," je dejal Mušič.
Ekipa raziskovalcev v teh dneh meri dobrih 17 ha veliko območje, z geofizikalnimi metodami, predvsem radarsko in magnetno, pa bodo po računalniški obdelavi po Mušičevih besedah dobili vpogled "v razporeditev stavb, ulic, komunikacij, prehodov v mestu, mogoče, v arheološkem smislu, tudi prestižnih objektov". Kot piše na spletni strani Mestne občine Ptuj, pogodbena vrednost za geofizikalne raziskave znaša 36.500 evrov. Uporabili bodo kombinacijo več metod: georadarsko, magnetno, upornostno, elektromagnetno konduktivnostno metodo in 2D-geoelektrično tomografijo.
Geofizikalne raziskave naj bi končali do konca septembra, zatem bodo skupaj z arheologi natančno proučili rezultate in začrtali smer raziskave, tudi načrt arheoloških izkopavanj - do končnega cilja - s pomočjo evropskih sredstev zgraditi rekreacijsko-arheološki park.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje