Tako vsaj pravi kulturna ministrica Majda Širca.
Ministrica za kulturo se je sestala z v. d. direktorja Muzeja za arhitekturo in oblikovanje Petrom Krečičem. Kot je po sestanku povedala v izjavi za javnost, je bilo srečanje namenjeno zapiranju nekaterih vprašanj operativne narave, ki so ostala odprta ob zadnjih dejanjih prenosa arhitekturnega muzeja na nacionalno raven.
Ta vprašanja bodo po ministričinih besedah zaprli do konca leta, še posebej tista, ki so povezana s Plečnikovo hišo v Trnovem in ki so v preteklosti zaradi, kot je dejala, "nejasnega branja" tako akta o ustanovitvi kot pogodbe, ki sta jo podpisala z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, ostala nepojasnjena.
Če je namreč ne bi imela, ministrstvo ne bi že od samega začetka vztrajalo, da se arhitekturni muzej dvigne na raven nacionalnega muzeja. Vendar pa mora arhitekturni muzej s svojo dejavnostjo pokrivati celotno področje arhitekture, ne le Plečnika.
"Slovenska arhitektura ni samo Plečnik," je poudarila ministrica, ki sicer meni, da je Plečnikovo delo vsekakor izjemnega pomena in priznava arhitekturnemu muzeju hvalevredno skrb za njegovo dediščino. Vendar pa bi moral muzej prevzeti tudi skrbstvo za ohranjanje in evidentiranje sodobne arhitekture, je poudarila.
Dogovor glede Plečnikove hiše še letos?
Krečič sestanek na Fužinskem gradu, ki je potekal že v svojstvu novega Muzeja za arhitekturo in oblikovanje in ki se ga je udeležila obsežna delegacija z ministrstva za kulturo, šteje kot pozitivno dejanje, s katerim je ministrstvo želelo dati poseben poudarek ustanovitvi novega muzeja. Muzej od tega trenutka deluje v smeri nove registracije vseh tistih nalog, ki jih mora nujno opraviti za to, da bo začel nemoteno delovati.
Kot je še dejal, jim je ministrstvo obljubilo, da jim bo stalo ob strani ob prenosu Plečnikove hiše v Trnovem v upravljanje Muzeju in galerijam mesta Ljubljana. Izguba Plečnikove zbirke v okviru novega muzeja je za njih še vedno boleča, vendar upajo, da bo morda , kot je dejal, v "nekem razumem času" postala del nacionalne kulturne dediščine.
Ministrica je opomnila, da bi bilo treba najprej odpraviti nesporazum o tem, kaj je Plečnikova zbirka in kakšen je pomen Plečnikove hiše v Trnovem. Plečnikova zbirka za arhitekturni muzej ni izgubljena. V tem trenutku sploh še ni popisana in inventarizirana, saj če bi bila, bi lahko že sedaj določili, kaj se bo preneslo v Fužinski grad in kaj bo ostalo v Plečnikovi hiši. Obiskovalci hiše bodo želeli videti arhitektova očala, klobuk, šestilo, tista zbirka, ki je znanstvene narave, pa bo prenesena na Fužine.
Do konca leta, ko bo končan popis Plečnikove zbirke na Karunovi ulici, zato ostaja odprta pogodba med Muzejem za arhitekturo in oblikovanje ter Muzejem in galerijami mesta Ljubljana.
Na novinarsko vprašanje, zakaj mora Plečnikova hiša imeti drugega upravitelja, je Krečič pojasnil, da so se to v muzeju tudi sami spraševali, menijo pa, da za to ni nobenega posebnega razloga. Vendar pa ljubljanska mestna občina vztraja pri svojem, kar opravičuje s snovanjem novih programov in načrtovano prenovo hiše.
Širca je pojasnila, da je ljubljanska mestna občina pokazala veliko pripravljenost, da v Plečnikovo hišo vloži veliko sredstev, kar na ministrstvu pozdravljajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje