Foto:
Foto:
Slavoj Žižek
Žižek s predavanji razveseljuje študente po vsem svetu. Foto: RTV Slo
Sigmund Freud
Oče psihoanalize bi letos dopolnil 150 let.

Predavanje priznanega slovenskega filozofa Slavoja Žižka je bilo uvod v predavanja v okviru filozofskega modula Transformacije moderne misli - Filozofija, psihoanaliza in kultura, ki poteka v sklopu študijskega programa Pri merjalni študij idej in kultur Politehnike Nova Gorica in ZRC SAZU.

Filozof, ki polni predavalnice
Slavoj Žižek je eden najbolj priznanih svetovnih filozofov, najmočnejši pečat njegovemu delu pa daje izvirna kombinacija filozofije in psihoanalize. Žižek je leta 1971 na Filozofski fakulteti v Ljubljani diplomiral iz filozofije in sociologije. Magistriral in doktoriral je v Ljubljani, nato pa je iz psihoanalize drugič doktoriral v Parizu.

Danes je eden najbolj priznanih filozofov v svetovnem merilu. Področja njegovega delovanja pa so med drugim psihoanaliza, politična filozofija, nemška klasična filozofija in religija, teoretsko osnovo pa predstavlja psihoanalitična teorija Jacquesa Lacana. Je ustanovitelj in predsednik društva za teoretsko psihoanalizo v Ljubljani. Na ljubljanski Filozofski fakulteti je zaposlen kot raziskovalec, kot redni in gostujoči profesor pa predava po vsem svetu, največ v ZDA. Njegova predavanja so vedno izredno dobro obiskana, vsako leto pa svoja razmišljanja strne v več knjižnih izdajah in je med najbolj branimi in vplivnimi teoretiki.

Freudova spoznanja so spreminjala znanost
Oče psihoanalize, Sigmund Freud, ki bi letos dopolnil 150 let, je v psihologiji utemeljil psihoanalitično šolo, ki zagovarja misel, da podzavestni motivi človekove duševnosti vplivajo na številne oblike našega vedenja. Freud je bil torej eden začetnikov preučevanja vplivov podzavesti na naše delovanje. Na začetku kariere je bolnikom z duševnimi motnjami poskušal pomagati s hipnozo, kasneje pa ga je zanimala moč prostih asociacij in sanj v procesu zdravljenja - tehnika pomoči, ki je postala znana kot zdravljenje s pogovorom. Freudova spoznanja so močno vplivala na oblikovanje teorij v drugih družboslovnih znanostih, tudi v filozofiji.