Tudi ljubiti se moramo naučiti. Srce nas pogosto zavede. Foto: Emka
Tudi ljubiti se moramo naučiti. Srce nas pogosto zavede. Foto: Emka
Sigmund Freud: Psihopatologija vsakdanjega življenja
Sigmund Freud se je znal tudi šaliti. Foto: Emka

Kot nas v svojih delih Umevanje ljubezni in Umetnost življenja (Mladinska knjiga jih je izdala v zvezku z naslovom Umetnost ljubezni in življenja) pouči Erich Fromm, sta temelja posameznikove eksistencialne stiske besedi biti in imeti. Za kaj naj si prizadevamo v življenju? To nam pomaga spoznati Erich Fromm.

Kako spoznati pravo željo in potrebo
Psiholog in filozof nemškega rodu posameznikov bivanjski položaj opredeli s kategorijami želje in potrebe ter bralcu pojasni, da se mora naučiti oboje prepoznati in jih skušati razumno zadovoljiti. Fromma je vodilo prepričanje, da se moramo prav vseh razsežnosti našega življenja naučiti. Tudi ljubezen ni le čustvo, osvobojeno razumske sestavine človekovega delovanja. Ljubezen je predvsem medosebni odnos oziroma naš odnos, ki ga sami izoblikujemo v razmerju do sočloveka. Erich Fromm nam tako v prevodu Milana Štruklja skozi poljuden, prijazen in prizemljen izraz razkrije svojo filozofijo umetnosti in življenja.

Šale Sigmunda Freuda
Delo Psihopatologija vsakdanjega življenja pa prinaša analizo nezavednega po metodi Sigmunda Freuda, ki je tudi avtor dela. Psihopatologija vsakdanjega življenja je eno zabavnejših Freudovih del, saj se je Freud pogumno lotil "razkrinkavanja" spodrsljajev v vsakdanjem življenju. Freud je razvil teorijo, da so napake pri govoru zunanja manifestacija potlačenih ambicij, skrbi in fantazij. Humoreska na Freudov način, bi lahko pripomnili. Ne moremo se čuditi, da je bila Psihopatologija vsakdanjega življenja v Freudovem življenju njegova najbolj priljubljena knjiga.

Knjigi sta dopolnili zbirko Esenca, v kateri Založba Mladinska knjiga objavlja dela avtorjev s področja popularne znanosti, humanistike in filozofije. Do konca letošnjega leta naj bi v Esenci izšli še deli Zgodovina Boga Karen Armstrong in Sebični gen Richarda Dawkinsa.