Do 22. maja bodo tako obiskovalci spoznavali pri nas nekoliko manj znano kulturo prek koncertov, plesno-gledaliških predstav, filmov, razstav, literarnih večerov in predavanj.
Kabuki - utelešenje ideala lepoteNa prvi predstavi sta japonska umetnika Kjozo Nakamura in Godžo Masanosuke ponudila vpogled v svet kabukija. Gre za gledališko obliko, ki si ne prizadeva za realistično prikazovanje sveta, temveč zasleduje ideal lepote. Združuje pa elemente starejših oblik japonskega gledališča, kot so no-igre, kjogen in lutkovno gledališča bunraku.
Moški igrajo tudi ženske vloge
Za začetnico kabukija velja Izimo no Okuni iz Kjota. Vendar so ženskam kmalu prepovedali, da bi nastopale v tej gledališki obliki, ki je postala izključna domena moških. Moški tako igrajo tudi ženske vloge, imenujejo pa se onagata.
Nakamura in Masanosuke sta sprva predstavila specifično kostumografijo in masko, ki od samih začetkov spremlja to gledališko obliko, nato pa so si obiskovalci lahko ogledali tri koreografije; Shishi no rangyoku, Bungo Doujouji in Aname.
Spoznavanje manj znanih kultur
Festival, ki je nastal v sodelovanju z Japonsko fundacijo in veleposlaništvom Japonske v Avstriji, je po festivalih avstralske in zahodnoafriške kulture že tretja zaokrožena predstavitev pri nas manj znanih kultur.
Haiku festival
Med drugimi prireditvami v sklopu festivala japonske kulture velja omeniti še Koncert tradicionalne japonske glasbe (Ando Masateru), džez koncert (Otomo Yoshihide New Jazz Ensamble), dva filma Takešija Kitana (Lutke, Zatoiči), razstavo japonskih lesorezov in mednarodni haiku festival.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje