Prireditev, s katero se želijo muzeji in galerije predstaviti kot prostori sproščenega preživljanja prostega časa, je potekala kar do polnoči. Pestre in raznolike programe, ki so večinoma brezplačni, je pripravilo kar 51 ustanov iz skoraj vseh večjih slovenskih mest. Čez dan so bili programi namenjeni predvsem družinam, organizatorji pa pričakujejo največ obiska zvečer. Pobuda za muzejsko noč se je pojavila leta 2003 in se od takrat iz Ljubljane razširila tudi v druga slovenska mesta.
Največ dogodkov se bo zvrstilo v prestolnici
Dogodki, ki se jih je največ zvrstilo v prestolnici, so marsikje obarvani tematsko. V Narodni galeriji v Ljubljani je bil dan zaznamovan s slikami Ivane Kobilice, Arhitekturni muzej se je osredotočil na arhitekta Jožeta Plečnika, Narodni muzej je največ dogodkov posvetil sabljanju, Moderna galerija je predstavila gradnjo Babilonskega stolpa, v Železničarskem muzeju pa vas so obiskovalce povabili na celodnevno vožnjo z muzejskim fičkom. V Mestnem muzeju so odprli novo razstavo Obrazi Ljubljane, po kateri so pripravili vodene oglede, v muzeju Novejše zgodovine si je mogoče ogledati nekatere vojne filme, Slovenski etnografski muzej pa je pripravil delavnice o razmerju med naravo in kulturo.
Razstave so med drugim odprli tudi v Grubarjevi kiparski galeriji, kjer si je mogoče ogledati razstavo Alenke Vidergar, Boštjana Novaka in Metoda Frilca Nosilci duhovnosti, v galeriji Luwigana pa so na ogled skulpture Jožeta Toniga.
Na obali bo pljuskanje valov še zanimivejše
Dogajanje je bilo pestro tudi na obali. V Izoli si je bilo mogoče v Manziolijevi palači ogledati razstavo furlanskih umetnikov, v galeriji Insula pa fotografsko razstavo Dušana Podgornika. Piranska galerija Harmana Pečariča je bila v znamenju nakita, objektov in avtorskih fotografij Ande Klančič. V Tartinijevi hiši pa so pripravili razstavo podvodne arheološke raziskave v Poreču in Vrsarju.
Na Gorenjskem tudi modna revija
Na dvorišču loškega gradu v Škofji Loki je bilo mogoče prisluhniti koncertu revijskega orkestra Divertimento, na gradu Zaprice v Kamniku pa je bil koncert Kvarteta Milka Lazarja, ki ga organizirata študentski klub Kamnik in Društvo glasbenikov Slovenije. Na glavnem trgu pred kranjsko Mestno hišo pa je potekala modna revija straih oblačil, ki jo je Gorenjski muzej Kranj pripravil z zasebno zbiralko Ano Žorž.
Sočno z JucyJuice
V Umetnostni galeriji v Mariboru se je bilo mogoče udeležiti vodstva skozi dela stalne zbirke ali sodelovati na odprtju razstave kiparja Hartmuta Skerbischa z naslovom Sfera, Tema in variacije 2. Na galerijskem dvorišču je bilo mogoče prisluhniti skupini JuicyJuice, šestčlanski zasedbi treh DJ-jev in treh glasbenikov, ki z jazzy, soul, funk, disco in latino ritmi ustvarja maksimalne glasbene užitke in plesno atmosfero.
Vsako leto več obiskovalcev
Poletna muzejska noč se je od leta 2003 uspešno razširila iz Ljubljane tudi v druga slovenska mesta, prvo leto je sodelovalo 26 ustanov ter akcijo obiskalo 14.500 obiskovalcev, v naslednjih dveh letih se je število sodelujočih razširilo na 30 in lani 40 ustanov, število obiskovalcev pa je poskočilo na 17.000 obiskovalcev. Prireditev se bo končala s koncertom šansonov Sonje Lovrenčič & Ses Amis pred Gradom Tivoli, Mednarodni grafični likovni center ob polnoči na dvorišču ljubljanskega gradu Tivoli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje