V hitrem tempu današnjega življenja, ko se svet zdi vse manjši, in nas večina znanje jezika oziroma po navadi celo več jezikov pojmuje kot nekaj samoumevnega, nas današnji dan spomni na to, da brez maternega jezika ne bi bilo ne našega obstoja ne kulturne in družbene dediščine. Jezik je namreč vpet v vse pore našega življenja.
Pomen maternega jezika
Letošnje praznovanje, že deveto po vrsti, odkar je organizacija Unesco 21. februar razglasila za mednarodni dan maternih jezikov, je še posebej slovesno, saj praznujemo tudi leto jezikov in pri nas leto Primoža Trubarja, očeta prve slovenske knjige in utemeljitelja slovenskega knjižnega jezika ter književnosti. Današnji dan je torej tudi dobra priložnost za ozaveščanje o vlogi maternega jezika zlasti na področju vzgoje in izobraževanja ter medijev. Kot so zapisali v izjavi za javnost na ministrstvu za kulturo, ob pomembnosti učenja tujih jezikov in medkulturnem dialogu ne smemo pozabiti na to, da imamo "v čedalje bolj globalizirani informacijski družbi možnost za obstanek in enakovredno uveljavljanje svojih kulturnih pa tudi gospodarskih in političnih interesov samo, če smo hkrati trdno vraščeni v lastno okolje in njegovo kulturno izročilo ter če znamo ceniti in izrabiti njegove prednosti".
Trubarjevo vodilo "stati inu obstati"
Slovenski jezik je ravno zdaj, ko naša mala država predseduje Evropski uniji, deležen rabe v najuglednejših govornih položajih, vseeno pa je treba poskrbeti tudi za njegovo prihodnost. Pri tem naj nam bi bilo po besedah ministrstva vodilo Trubarjev »stati inu obstati«. Jezik in kultura namreč predstavljata tudi "izvirno in nepodrejeno možnost počlovečevanja."
Macura: "Jeziki so pomembni"
Generalni direktor Unesca Koičiro Macura je ob današnjem dnevu povedal, da je letošnje leto za obhajanje mednarodnega dneva maternih jezikov še posebej pomembno, saj je Generalna skupščina Združenih narodov leto 2008 razglasila za mednarodno leto jezikov, Unescu pa je zaupala nalogo usklajevanja dejavnosti. To hoče povedati tudi geslo, ki ga je Unesco izbral ob tej priložnosti in se glasi: »Jeziki so pomembni!«
Macura je v svojem nagovoru poudaril, da se pomen jezikov izraža na vseh področjih našega življenja. Jeziki so namreč pomembni tako za identiteto posameznika kot skupnosti, prav tako pa tudi za miroljubno sožitje vseh narodov. Pomen jezikov je nespregledljiv tudi pri doseganju ciljev izobraževanja, gospodarskega razvoja, kulturne raznovrstnosti in domačega znanja. Na koncu je zanosno dodal: "Naj se vsi člani družine Združenih narodov, vse države članice ter družabniki in prijatelji Unesca združijo in pokažejo, da »jeziki so pomembni«!
K. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje