Rektor Univerze v Ljubljani Ivan Svetlik, ki je pogodbo za nakup zemljišča podpisal s predsednikom uprave finančne družbe Hram Holding Jaroslavom Žontarjem in članom uprave te družbe Sašem Tankom, je ob tej priložnosti med drugim dejal, da si je univerza zastavila ambiciozen načrt, s katerim "odpravlja bolečino, ki jo je doživljala več desetletij". Odločeni so, da ne bodo več čakali na velike projekte, ki se potem izjalovijo, ampak bodo svoj cilj dosegli z majhnimi koraki.
Dekan Akademije za glasbo Andrej Grafenauer je spomnil, da je sedem v ljudskem izročilu srečno število, zato so po njegovih besedah ob 77-letnici akademije "dvakrat srečni" - zaradi pridobitve Kazine in zdaj še zemljišča ob njej. To je najsrečnejša zgodba akademije, ki sledi številnim nesrečnim doslej, je poudaril in omenil delovanje na Gosposki ulici, nato v Stiškem dvorcu ter poznejšo stisko, ko so ostali brez prostorov in ko se je razmišljalo o selitvi akademije od Metelkove prek Domžal pa do Roške.
V bližini ključnih glasbenih ustanov
Tokratno lokacijo ocenjuje kot najbolj optimalno, saj so v bližini druge glasbeno-umetniške ustanove, kot so Slovenska filharmonija, ljubljanska Opera in Cankarjev dom, pa tudi drugi dve akademiji. Na novi lokaciji bo Akademija za glasbo pridobila prostore za vadnice, predavalnice in delavnice ter manjše koncertne dvorane. S prizidkom bodo bogatejši še za večnamensko koncertno dvorano v okvirnem obsegu 600 kvadratnih metrov ter dodatne učilnice in vadnice, ki jih ni mogoče umestiti v obstoječi objekt Kazine.
Prvi fizični poseg v drugi polovici leta
V začetni fazi je treba stavbo statično pregledati in naročiti konservatorski načrt. Prvi fizični poseg bo v drugi polovici leta 2016, ko bodo zamenjali vsa okna. V pripravi je že dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja za celovito prenovo stavbe. Na severni strani Kazine je z nakupom zemljišča v vrednosti okoli 1.700.000 evrov predvidena gradnja prizidka s skupno površino skoraj 1.900 kvadratnih metrov. Priprava občinskega podrobnega prostorskega načrta, ki je pogoj za pridobitev gradbenega dovoljenja, bo skupaj s sprejetjem trajala predvidoma dve leti. Za prizidek bodo razpisali tudi arhitekturni natečaj, ki bo potekal sočasno s pripravo prostorskega načrta.
Za obnove stavbe in nakup zemljišča je iz proračuna in kreditnih sredstev namenjenih približno 2.750.000 evrov. Projekt naj bi bil predvidoma končan leta 2022.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje